O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Rozmowy w Centrum: wywiad z bp. Edwardem Dajczakiem


Rozmowy w Centrum:
wywiad z bp. Edwardem Dajczakiem


W dniach od 20 do 22 stycznia 2012 r. w
Centrum Formacji Duchowej w Krakowie odbyła się sesja formacyjna pt. "Kocham Kościół Jezusa Chrystusa". Spotkanie, organizowane w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego, prowadził bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, rekolekcjonista, inspirator nowych form ewangelizacyjnych w Kościele polskim, pomysłodawca i duchowy opiekun Przystanku Jezus, prowadzący również videoblog  - "Blog bez piuski".

Pomysłodawca i opiekun duchowy inicjatywy ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus” w rozmowie z Krzysztofem Wonsem SDS szuka odpowiedzi na pytania, kiedy Kościół jest prawdziwy i jak rodzą się świadkowie wiary, jak dzisiaj Kościół, nie tylko pasterze, ale wszyscy ludzie Kościoła, mogą trafić do tych, którzy nie są w stanie albo nawet nie chcą trafić do konfesjonału czy do kościoła z powodu kontekstu życiowego, w jakim się znajdują.„Zachwyca mnie Kościół, który rodzi Pan przez miłosierdzie, przez przebaczenie… to ciągle powtarzające się przebaczenie, które rodzi, budzi we mnie stan ogromnego zachwytu, takiej naprawdę pięknej radości”. Mówił biskup Dajczak zwracając uwagę na to, że u początków Kościoła jest Jezus Chrystus i z osobistego spotkania z Nim rodzi się wspólnota Kościoła. „Człowiek musi wiedzieć, dlaczego musi z czegoś zrezygnować i rezygnuje zwykle wtedy i tylko wtedy, kiedy to, co mu się zaoferuje jest piękniejsze, co wydaje mu się jednoznaczne i warte tego”.
 
Pytany przez dyrektora CFD, czy obecność biskupa i głoszenie Słowa na spotkaniu, w czasie którego 100-200 osób modli się w ciszy nie jest marnowaniem czasu pasterza, który mógłby w tym samym czasie przemawiać w ogromnym zgromadzeniu, hierarcha z Koszalina przywołał słowa francuskiego teologa, Ivesa Congara OP, że najważniejszą rzeczą jest tworzenie w Kościele miejsc modlitwy.
 
„Dla mnie spotkania w Centrum i wszystkie spotkania tego typu są w najpełniejszym stopniu ewangelizacją, gdyż ci ludzi rozjeżdżają się po całej Polsce, wywożą to, co przeżyli. W tej chwili robię bardzo wiele, żeby tworzyć takie miejsca w diecezji  przekonać ludzi, żeby chcieli tam być, dlatego, że obserwuję owoce takich spotkań. (…) Jestem gorącym zwolennikiem tworzenia takich miejsc, większych czy mniejszych, czasem na kilkanaście osób, i dawania ludziom szansy takiego spotkania. Nie widzę, by w świecie, pełnym szumu, prawie nawet jazgotu – można by tak brutalnie powiedzieć – ciągłego bombardowania umysłu i serca informacjami, człowiek potrafił się wyciszyć, jeśli się tego wcześniej, gdzieś nie nauczył, i by [w ten sposób doszło] do spotkania z Bogiem”.
 
Ks. Wons pyta również o to, co biskup czuje, kiedy słyszy „oni” wypowiadane pod adresem hierarchów Kościoła  i „my” wypowiadane w odniesieniu do reszty członków tej wspólnoty, jak ten dualizm, będący cierpieniem pasterza, pokonać? Czy pasterze nie są powodem takiego dzielenia Kościoła?  Z dłuższej wypowiedzi przytoczmy krótkie stwierdzenie: „być razem, skracać dystans”.
 
A o jakim Kościele marzy biskup Edward? Na to pytanie odpowiada kończąc rozmowę: „Zdecydowanie, o Kościele – wspólnocie, o takiej wspólnocie braterskiej, w której wszyscy razem się mieścimy, próbując się zrozumieć. Zdaję sobie sprawę, że wtedy się sprawdza to, o czym mówi obecny papież i poprzedni, i wielu wspaniałych teologów, że jest jedna tylko możliwość: kiedy wszyscy z ogromną determinacją powierzają się Temu Jednemu i kiedy wszyscy uważają, że najważniejszą sprawą w Kościele jest to, by spełniła się Jego wola. Im więcej tego będzie, tym Kościół będzie bardziej wspólnotowy. To moje marzenie!”
.

PSz

Zachęcamy do skorzystania z nagrań spotkań "Kocham Kościół Jezusa Chrystusa" (CFD Kraków: 20-22 stycznia 2012), "Przyjąć na nowo Jezusa Chrystusa  jako Zbawiciela" (CFD Kraków: 11-13 lutego 2000):

 

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl