O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Odrzucony przez ludzi, ocalony przez Boga... 29 XI - 1 XII 20 ...


SZKOŁA MODLITWY SŁOWEM BOŻYM

Odrzucony przez ludzi, ocalony przez Boga.
Lectio divina z Zacheuszem - Łk 19, 1-10

29 listopada – 1 grudnia 2013

HOMILIE <<<.
NAGRANIA
<<<.

 

W naszych domach rodzinnych i wspólnotach nie brakuje Zacheuszy cierpiących z powodu odrzucenia za własne występki. W każdym z nas jest coś z Zacheusza. Z utęsknieniem wyglądamy Kogoś, kto spojrzy na nas z miłością, nawiedzi nasze pogmatwane życie, pomoże je uporządkować i nada mu nowy sens.

Od 29 listopada do 1 grudnia 2013 odbyła się sesja formacyjna w ramach Szkoły Modlitwy Słowem Bożym. Była ona zaproszeniem do spotkania z Jezusem w osobistej historii życia z perspektywy historii Zacheusza - Łk 19, 1-10. Uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki do odczytywania przełomowych wydarzeń w świetle słowa Bożego.

Spotkanie prowadził Krzysztof Wons SDS - dyrektor CFD w Krakowie, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wykładowca teologii duchowości.

=== === ===

ODRZUCONY PRZEZ LUDZI,
OCALONY PRZEZ BOGA

Lectio divina z Zacheuszem
Łk 19, 1-10

Potem wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A był tam pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: Do grzesznika poszedł w gościnę. Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie. Na to Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło.

- PUNKTA DO OSOBISTEJ MODLITWY SŁOWEM-

I.
„Pewien człowiek, imieniem Zacheusz”
„BLIŹNIAK” ŚLEPCA SPOD JERYCHA

Spotkam się z Zacheuszem żyjącym w ciemnościach grzechu. Chociaż bogaty, nie widzi sensu życia. Krzywdząc innych, skazał siebie na samotność. Żyje otoczony spojrzeniami, które nim gardzą.

„Bogaty żebrak” Zacheusz jest jak ślepiec spod Jerycha: żebrze o litość nad nim, o miłosierne spojrzenie. Szuka kogoś, kto by choć przez chwilę popatrzył na niego życzliwie. Zacheusz żyje także we mnie…

II.
„Chciał koniecznie zobaczyć Jezusa…”
MAŁY CZŁOWIEK O WIELKICH PRAGNIENIACH

Zacheusz był osobistością w mieście; zarządzał ludźmi i dużą fortuną. Lecz tylko on wiedział, jak wielkie targało nim pragnienie wyjścia z sytuacji, którą uważał za śmiertelną. Dusił się w sobie. Tęsknił za spojrzeniem Jezusa.

Jezus znał go na wylot, wiedział o nim wszystko, nosił go w swoim sercu, i czekał na dzień, w którym spotkają się twarzą w twarz i wyprowadzi jego najgłębsze pragnienie z więzienia jego nałogów.

III.
„Muszę się zatrzymać w twoim domu”
JEZUS W DOMU SPOŁECZNEGO KRZYWDZICIELA

Jezus przychodzi do domu Zacheusza nie jako przypadkowy przechodzień, ale kierowany odwiecznym pragnieniem zbawienia go. Zawsze zależało mu na nim. Był z nim, gdy się gubił, gdy inni nim gardzili. Patrzył na niego, gdy inni już nie chcieli go widzieć na oczy. Nigdy z niego nie zrezygnował.

Zacheusz przeżywa spotkanie głębokiej przyjaźni. Jezus wchodzi w jego historię pooraną i poranioną przez grzech. Zadomowił się w Zacheuszu: przyjął i uznał jego życie za własny dom. Chce zadomowić się także w mojej historii. Pozwolę Mu?

IV.
„A wszyscy szemrali…”
„RELIGIJNI” BEZ MIŁOSIERDZIA

Im bardziej nasila się szemranie ludzi „religijnych”, tym bardziej potęguje się ból Jezusa. Cierpi, ponieważ ich serca zajęte są przez gniew i pozbawione miłosierdzia. Potrafią jedynie sądzić i potępiać.

Wejdę do domu Zacheusza i będę prosił, aby wyciszył w moim sercu i myślach wszelkie szemrania i nauczył kochać wszystkich Zacheuszy, którzy mnie w życiu skrzywdzili. Będę powtarzał: zamień moje szemranie w modlitwę serca, a moje osądzające myśli uczyń miłosiernymi.

V.
„Zacheusz stanął…”
PASCHA W DOMU GRZESZNIKA

Zacheusz przechodzi z ciemności do światła. Wychodzi z otchłani grzechu. Powstaje, zmartwychwstaje (!). Rozpoczyna nowe życie. Jest nową osobą. Ma nowe oczy, nowe serce, nowe myśli; podejmuje nowe decyzje. Przechodzi od zachłanności do wielkoduszności.

Nawrócony celnik jest wolnym człowiekiem! Może żyć zgodnie ze swoim imieniem Zakkai. Może powiedzieć o sobie przed Jezusem: „czysty”, „sprawiedliwy”. Co mówią o mnie moje życiowe decyzje? Co mogę powiedzieć o sobie Jezusowi?

VI.
„I on jest synem…”
NOWE SPOJRZENIE I NOWE ŻYCIE

Jezus mówi do szemrzących: Popatrzcie na Zacheusza nowymi oczami. Zobaczcie, że i on jest synem Abrahama, jednym z was, waszym bratem, z waszej rodziny. Obietnica miłosierdzia spełnia się dzisiaj w jego domu: zostają mu odpuszczone wszystkie grzechy, nie dlatego, że na to zasłużył, ale dlatego, że Bóg lituje się nad wszystkimi. Czy mu przebaczycie, jak i Bóg przebaczył?

Jezus mówi do mnie: popatrz moimi oczami na wszystkich Zacheuszy, którzy cię kiedykolwiek skrzywdzili. Nauczę cię ich kochać i przebaczać. Przechowywany gniew i złość rozwijają w sercu chorobę szemrania. Moja miłość wróci ci pokój i pomoże w nowy sposób spojrzeć na tych, co cię w życiu zranili. Czy mi na to pozwolisz?

oprac. Krzysztof Wons SDS

 

=== === ===

W ostatnim czasie ukazała się publikacja książkowa z ubiegłorocznej 30 listopada - 2 grudnia 2012 r. (więcej) sesji formacyjnej w ramach Szkoły Modlitwy Słowem Bożym. Książka „Piotr i Judasz. Dwie historie i Miłosierdzie” została wydana nakładem Wydawnictwo WAM (2013) i jest dostępna zarówno w formie książkowej, jak również w wersji e-book. Dzięki współpracy CFD w Krakowie ze Studio Katolik dostępne jest również nagranie na żywo wygłoszonych konferencji.

Książki i nagrania sesji z 2011 i 2012 r.:

     


galeria

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl