O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Zeszyty Formacji Duchowej (numer specjalny) - Oblicza Kościoł ...


ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
- numer specjalny -

Oblicza Kościoła
w Ewangeliach

kard. Gianfranco Ravasi

przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury,
wybitny włoski biblista,
współpracuje z CFD w Krakowie od 2003 r.

  

Przekazujemy do rąk Czytelników numer specjalny Zeszytów Formacji Duchowej. Zawiera on zapis treści (konferencje, odpowiedzi na pytania, homilia), którymi kard. Gianfranco Ravasi podzielił się w dniach 7-8 listopada 2012 roku z uczestnikami sesji jubileuszowej z okazji 15-lecia Centrum Formacji Duchowej. Część spotkania prowadzona przez znakomitego włoskiego biblistę zatytułowana była: „Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania w wierze pierwotnego Kościoła”. Całe spotkanie, przeżywane w ramach Dni Duchowości Biblijnej pt. „Duchowa wiosna Kościoła. Lectio divina do czterech Ewangelii”, odbyło się w dniach 7-11 listopada 2012 roku.

 Kard. Gianfranco Ravasi, aktualnie jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury oraz Papieskich Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kultury i ds. Archeologii Sakralnej. W przeszłości trzykrotnie prowadził sesje w CFD w Krakowie. W czasie spotkań w ramach Szkoły Biblijnej wyjaśniał wówczas tajniki psalmów i ksiąg mądrościowych. Tematy tych spotkań brzmiały: „Modlitwa życiem w Psalmach” (9-11 maja 2003), „Hiob i Kohelet. 'Niepokojące' Księgi” (12-14 listopada 2004) oraz „'Kiedy Bóg mówi językiem zakochanych'. Księga Pieśni nad Pieśniami” (10-12 listopada 2006).

Tłumaczenie tekstów zawartych w numerze specjalnym Zeszytów Formacji Duchowej zawdzięczamy pani Danucie Piekarz.

 

Spis treści
  • Słowo z Centrum Formacji Duchowej.

  • Od Autora.

  • Oblicze Kościoła w Ewangelii św. Marka.

  • Oblicze Kościoła w Ewangelii św. Mateusza.

  • Oblicze Kościoła w Ewangelii św. Łukasza.

  • Oblicze Kościoła w Ewangelii św. Jana.

  • Pytania i odpowiedzi.

  • Homilia: „Otwórzmy serca na świat i ukażmy naszą twarz”.

 

Słowo z Centrum Formacji Duchowej

Rzeczywistym skarbem Kościoła nie są jego struktury czy programy duszpasterskie, lecz wierzący ludzie żyjący Ewangelią. „Kościół najbardziej jest nie tam, gdzie się organizuje, reformuje, rządzi, tylko w tych, którzy po prostu wierzą i w nim przyjmują dar wiary, który staje się dla nich życiem” – te słowa Benedykta XVI pomagają dostrzec w gromadzących się w Centrum Formacji Duchowej uczestnikach sesji i rekolekcji żywą obecność Kościoła powszechnego. Kaplica CFD w Krakowie kryje w sobie skarbiec niepoliczonych godzin modlitw szeptanych w niej od 15 lat, dniami i nocami, przez dziesiątki tysięcy ludzi, którzy z Biblią w rękach słuchają Boga i szukają dla siebie domu w Kościele. W trwającym Roku Wiary, 7 listopada 2012, zgromadziliśmy się w tej właśnie kaplicy, aby pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza dziękować Bogu za każdą osobę, która pijąc ze źródła Słowa i sakramentów, przeżyła w tym miejscu swoje nawrócenie, odzyskała sens życia, wiarę i powołanie, rozpaliła się miłością do Boga. Dziękowaliśmy za każdy dzień, w którym za sprawą Ducha Pięćdziesiątnicy zapachniało w naszym domu Zielonymi Świętami - nową wiosną Kościoła.

Tamtego dnia modlił się z nami także kardynał Gianfranco Ravasi, biblista, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Od ponad dziesięciu lat współpracuje wiernie z naszym Centrum w ramach Szkoły Biblijnej. Sesje, które przeprowadził w naszym domu, ukazały się książkowo oraz w formie fonicznej w ramach Biblioteki i Fonoteki CFD. Kardynał Ravasi jest znakomitym popularyzatorem Pisma Świętego. Prowadzi programy w telewizji, pisze artykuły w prasie. Jest autorem licznych publikacji książkowych poświęconych Biblii. W dniach 7-8 listopada 2012 wygłosił do uczestników sesji jubileuszowej CFD w Krakowie cykl konferencji na temat: „Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania w wierze pierwotnego Kościoła” [sesja jubileuszowa z okazji 15-lecia CFD odbyła się w Krakowie w dniach 7-11 listopada 2012 roku. Spotkanie przebiegało w ramach Dni Duchowości Biblijnej pt. „Duchowa wiosna Kościoła. Lectio divina do czterech Ewangelii”].  Jest to temat szczególnie nam drogi, ponieważ stanowi oś formacji biblijno-duchowej, jaką proponujemy na drodze lectio divina w naszym Centrum. 8 listopada kardynał Ravasi przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię.

Z ich treści przebijają pytania: Czy Kościół, a więc także my, którzy go tworzymy, mimo upływu dwóch tysięcy lat, zdołał zachować ewangeliczne oblicze? Czy jest w nas rozpoznawalna żywa Osoba Jezusa Chrystusa? Niech te pytania pozostają w nas nie tylko podczas lektury tego Zeszytu, ale niech towarzyszą nam w różnych sytuacjach życiowych. Dla wielu ludzi żyjących z dala od Chrystusa i Kościoła, z którymi spotykamy się i których mijamy na co dzień, pozostaniemy jedyną Ewangelią, którą w życiu przeczytają. Musimy jako pierwsi być wewnętrznie przekonani, że „w Kościele drzemie ogromny potencjał dobra i miłości, wiary i nadziei. Trzeba do tego potencjału sięgać, aby stawić czoło wyzwaniom, przed jakimi stajemy. Kościół może i powinien przeżyć swoją nową wiosnę, bo ma coś istotnego do zaofiarowania światu, i nikt go w tym dziele nie zastąpi” [z homilii kardynała Stanisława Dziwisza wygłoszonej 7 listopada 2012 roku w krakowskim CFD podczas Eucharystii inaugurującej Dni Duchowości Biblijnej].

Krzysztof Wons SDS

 

--------------------------------------------------

Okładka etui na kasety  Okładka etui na kasety   

 

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl