O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Lectio divina - droga małych kroków wymagająca wielkiej cierp ...


Lectio divina - droga małych kroków
wymagająca wielkiej cierpliwości

Świadectwo po warsztatach lectio divina
w Rocca di Garda, październik 2012

 

Jakie wrażenia pozostają w mojej pamięci po spotkaniu w Rocca di Garda? Przede wszystkim samo miejsce i gospodarze tworzący klimat pokoju, gościnności i braterskiej wspólnoty. Przyzwyczajony do kamedułów na Bielanach i w Bieniszewie zobaczyłem, jak bardzo różni się od nich styl życia kamedułów w Rocca. Niezwykła otwartość, gotowość dzielenia się całym bogactwem ich tradycji biblijnej, liturgicznej i ta niezwykła serdeczność w osobistych kontaktach sprawiły, że można się było szybko poczuć się jak w rodzinie.

Wspólne przeżywanie liturgii brewiarzowej i Eucharystii, mimo nieznajomości języka, napełniało wielkim darem pokoju i radości. Wprowadzenia do lectio i meditatio to kolejny dar naszych gospodarzy, którzy służyli nam z całym zaangażowaniem swoją kompetentną widzą biblijną. Było to doskonałe przygotowanie do osobistej modlitwy.

Spotkania popołudniowe pomogły mi na nowo utwierdzić się w przekonaniu, że droga lectio divina jest niezwykle cenną propozycją duszpasterską, z którą można iść do każdej wspólnoty. Jako proboszcz widzę taką możliwość w parafialnym duszpasterstwie. Zrozumiałem, że jest to droga małych kroków wymagająca wielkiej cierpliwości i wytrwałości. Być może w naszym masowym duszpasterstwie chciałbym widzieć na tej drodze grupy bardzo liczne. Z pewnością ten pobyt zaowocuje poszukiwaniem różnych sposobów docierania do wiernych z propozycją drogi lectio divina.

Mieliśmy na wszystko czas: na modlitwę wspólnotową i osobistą, na wspólne spacery z przepięknymi widokami na góry i jezioro, a w ostatni dzień również na wyprawę do sanktuarium Madonna della Corona. To wszystko, co dane było nam przez ten tydzień w Rocca, sprawiło, że poczuliśmy się bliską sobie wspólnotą. Z wielką wdzięcznością myślę o tych, którzy zorganizowali ten wyjazd, o kamedułach z Rocca i o wszystkich uczestnikach wyjazdu i obiecuję modlitewną pamięć.

ks. Tadeusz Huk

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl