O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Propozycja modlitwy Słowem Bożym w dynamice lectio divina ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

------------------------------------

------------------------------------

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej (rok A)
9 kwietnia 2017 r.

 

I. Lectio
Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Wtedy żołnierze namiestnika zabrali Jezusa z sobą do pretorium i zgromadzili koło Niego całą kohortę. Rozebrali Go z szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny. Uplótłszy wieniec z ciernia, włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę. Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego, mówiąc: Witaj, Królu żydowski! Przy tym pluli na Niego, brali trzcinę i bili Go po głowie. A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego płaszcz, włożyli na Niego własne Jego szaty i odprowadzili Go na ukrzyżowanie” (Mt 27, 27-31 – fragm. Ewangelii).

 

II. Meditatio
Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Żołnierze to specyficzny rodzaj ludzi, ludzi zaprawionych do walki, oswojonych ze śmiercią, przysłowiowych, życiowych twardzieli. Często poza polem walki, niejako odreagowując, potrafili być bardzo okrutni w swych postawach wobec innych, choćby skazanych więźniów. Takiego okrucieństwa doświadczył na sobie Jezus Chrystus. Żołnierze, kiedy otrzymali Pana w swoje ręce, nie tylko Go ubiczowali, ale nim ruszyli na drogę krzyżową, wpierw się zabawili Jego kosztem. Urządzili sobie tzw. grę w króla. Najpierw, wykorzystując szkarłatny płaszcz, który Jezus otrzymał od Heroda i „akcesoria królewskie”, jak korona z ciernia i trzcina jako berło, które sami uczynili dla Jezusa, ucharakteryzowali Go na króla. Potem rozpoczęła się właściwa gra. Przyklękanie jako wyraz rzekomego hołdu, szydercze słowa pozdrowienia, plucie, bicie po głowie. Czyniąc to, nawet sobie nie zdawali sprawy, że przed sobą mają więcej niż króla Żydów, ale samego króla Wszechświata.

Może nie jestem żołnierzem zawodowym, ale czy jestem żołnierzem Pana Jezusa? Czy pamiętam, że żołnierz Pana też walczy, zmaga się, stawia czoło przeciwnościom? Czy zdaję sobie sprawę, że to też jest walka na śmierć i życie, walka o to czy być, czy nie być z Panem Bogiem, wzrastać czy staczać się w dół? Czy wiem, że jest wielu wrogów mojej duszy, mojego życia z Bogiem, wrogów, którzy uczynią wszystko, by to życie zniszczyć lub przynajmniej osłabić? Czy mam świadomość, że każdy mój grzech jest w pewnym sensie moją „zabawą” kosztem Pana Jezusa? Czy grzechu nie uczyniłem źródłem swojej rozrywki? Czy szyderstwo nie jest moim sposobem na zadawanie bólu bliźnim? Czy Jezus jest moim królem prawdziwym, czy wymyślonym na czas gry lub zabawy? Czy memu Panu oddaję hołd, cześć, zginając przed Nim nie tylko swoje kolana, ale i serce? Czy tylko ten hołd udaję? Czy staram się często w ciągu dnia pozdrawiać Pana Jezusa? Nikogo nie biję, a tym bardziej po głowie? Czy w życiu trzymam się zasady, że nigdy nikogo nie opluwam w tym rzeczy i osób świętych? Może nie jestem życiowym twardzielem, ale staram się mieć dobre serce?

Poczynię odpowiednie przygotowania do owocnego i głębokiego przeżycia czasu Wielkiego Tygodnia. Zaplanuję sobie i odbędę świąteczną spowiedź. Uczynię wszystko, aby uczestniczyć w Triduum Paschalnym. Pomyślę o wielkopostnej jałmużnie, o wsparciu jakiegoś dzieła lub potrzebującej osoby czy osób.

  

III. Oratio
Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Sfora psów mnie opadła,
otoczyła mnie zgraja złoczyńców.
Przebili moje ręce i nogi,
policzyć mogę wszystkie moje kości...
(Ps 22, 17-18)

  

IV. Contemplatio
Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Ty zaś, o Panie, nie stój z daleka, pomocy moja, spiesz mi na ratunek!

  

opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS
Centrum Formacji Duchowej
Salwatorianie - Kraków

------------------------------------

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

------------------------------------

Centrum Formacji Duchowej poleca:

Zeszyty Formacji Duchowej w 2017 roku

   

Ukazały się już dwa spośród tegorocznych numerów Zeszytów Formacji Duchowej: Innocenzo Gargano OSBCam., „Miłosierni jak Ojciec” (ZFD 74) I bp Grzegorz Ryś, „Hiob – Księga nadziei” (ZFD 75). W kolejnych kwartałach roku ukażą się: Amedeo Cencini FdCC „Kryzys – godzina Boga” (ZFD 76) i ks. Krzysztof Grzywocz, „W duchu i przyjaźni” (ZFD 77).  W Zeszytach dzielimy się treściami z sesji w CFD w Krakowie.

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2017

--------------------------------------------------------------------------------

LECTIO  DIVINA  DO  MĘKI  PAŃSKIEJ
wg św.św. Marka, Mateusza, Łukasza i Jana

   

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl