O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Świadectwo: Co ja mogę mieć wspólnego z pierwszym papieżem?


Co ja mogę mieć wspólnego z pierwszym papieżem? 

 

Tak Pan Bóg zechciał, że zorganizował mi pod koniec kwietnia 2017 r. czas na rekolekcje ze św. Piotrem. Nurtowało mnie pytanie, co mogę mieć wspólnego z tym herosem duchowym. Zapracowany inżynier, mąż, tata dwojga nastolatków, borykający się z chorobami, problemami szarej codzienności? Co mogę mieć wspólnego z wielkim św. Piotrem, męczennikiem, pierwszym papieżem? Czy Ty, Panie, się nie pomyliłeś, że chcesz mnie zapoznać z Twoim wielkim sługą? Otóż Pan się nie pomylił, Jego Słowo zaprzyjaźnia nas szarych ludzi nie tylko z Sobą, ale i ze swoimi świętymi.

Jesteś mi już bliski św. Piotrze, gdyż Ewangelie i Dzieje Apostolskie pokazują mi ciebie, jakim rzeczywiście byłeś. Jesteś wielki Piotrze, bo stałeś się na wzór swojego Pana, Jezusa Chrystusa, mały, najmniejszy spośród wszystkich Apostołów, a stało się to na skutek otrzymanej łaski z Nieba. Stałeś się Skałą, bo uczyłeś się poprzez codzienne trudy zawierzać do końca Jezusowi, chociaż nie było to dla ciebie łatwe. Stać się prawdziwym dzieckiem Ojca Niebieskiego stojąc na straży Kościoła, to jest sztuka i dzieło Bożej łaski.

Wpatrywanie się w św. Piotra w Dziejach Apostolskich, po doświadczeniu śmierci i zmartwychwstania Mistrza, było dla mnie wielką radością, nauką i błogosławionym czasem. Już sama podróż pociągiem przygotowywała mnie na to spotkanie i wprowadzała mnie w ciszę modlitwy. Mając firmę, nie wyłączyłem po drodze telefonu i NIKT tego dnia nie zadzwonił. Sprawy się tak ułożyły, że nie było napięć, wyrywania się na siłę z codzienności, a jechałem na rekolekcje po okresie bardzo trudnym w moim życiu, całkowitym odejściu od dotychczasowej praktyki zawodowej i po rozpoczęciu działalności po ludzku nie rokującej nadziei. Jak Piotr nad Jeziorem Galilejskim musiałem „wypłynąć na głębię” mojego życia zawodowego i „zarzucić sieci” mojej aktywności w miejscach, na które normalnie bym się nie zdobył. Pan wyrwał mnie z płycizny, na której przebywałem. Okazało się, że nic złego się nie stało, codzienność została uporządkowana na tyle, że mogłem spokojnie jechać i z perspektywy Piotra spojrzeć na siebie samego.

Nie mam przygotowania biblijnego, praktykuję modlitwę Słowem bez „obciążeń” intelektualnych, gdyż nie byłbym w stanie po trudach dnia „dokładać sobie” rozważając umysłem prawdy zawarte w Biblii. Po prostu trwam i odpoczywam przy Piśmie, a poznanie przychodzi później, nawet po tygodniu, miesiącu. Tak też odpoczywałem na tych rekolekcjach, nawet kiepska pogoda mi w tym pomagała. Bardzo pomógł mi Piotr w uspokojeniu swoich emocji związanych z nieposłuszeństwem dorastających dzieci. Piotr nauczył się słuchać swoich owiec na tyle, że emocje przebywających przy Nim ludzi opadały, ale to wynikało z Jego zasłuchania się w Jezusa Zmartwychwstałego, a przez to został uzdolniony do słuchania swoich owiec.

Zrozumiałem, że autorytet ojca, przewodnika rodziny przychodzi z góry, jest łaską, a wszelkie nasze ludzkie próby przyspieszenia tego są skazane na porażkę. Trzeba jedynie trwać codziennie w Słowie i dawać Mu przestrzeń do działania. Spotkanie się z Piotrem, który natchniony przez Ducha przemawiał do tysięcy, a Jego słowo miało moc, pozwoliło mi na uspokojenie się w obliczu niepowodzeń, czy to wychowawczych, czy zawodowych, nabrania do nich dystansu i do zrewidowania moich postaw.

Za sprawą i dzięki orędownictwu św. Piotra, jak i mocą swojego Słowa, Pan wlał i wlewa codziennie w moje serce łagodność, tak potrzebną w życiu. Chwała Panu!

 

Andrzej z Jeleniej Góry
uczestnik rekolekcji lectio divina
kwiecień-maj 2017

 

Rekolekcje Lectio Divina
TERMINY W 2018 ROKU


7-15 lutego 2018 (etapy: I-III i Pogłębienie:
lectio divina z Maryją do wybranych fragmentów z Ewangelii)

25 kwietnia - 3 maja 2018 (etapy: I-IV)

21-29 maja 2018 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie:
Ewangelia tłumaczona życiem. Lectio divina z Bratem Albertem)

30 czerwca - 8 lipca 2018 (etapy: I-III i Pogłębienie:
W szkole biblijnych bohaterów. Lectio divina do wybranych fragm. ST)

2-10 sierpnia 2018 (etapy: I-IV)

5-13 września 2018 (etapy: I-IV)

5-13 grudnia 2018 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie:
List św. Pawła Apostoła do Tytusa)

 


Publikacje z okazji 15-lecia Centrum Formacji Duchowej [2012 r.]

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl