O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Słowo na jutro  Do medytacji   

  ZFD nr 79: Miłość a narcyzm - Stanisław Morgalla SJ


ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ nr 79 

 

Miłość a narcyzm

 Stanisław Morgalla SJ

psycholog i kierownik duchowy, wykładowca
w Instytucie Psychologii Papieskiego
Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie,
dyrektor Centrum św. Piotra Favre
dla Formatorów do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego

 

W 79. numerze Zeszytów Formacji Duchowej publikujemy treści, którymi Stanisław Morgalla SJ podzielił się w czasie sesji formacyjnej w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego. Spotkanie „Będziesz miłował! Miłość w czasach epidemii narcyzmu” odbyło się w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w dniach 3-5 listopada 2017 r.

 

*** *** ***

 

Słowo z Centrum Formacji Duchowej

Oddajemy do rąk naszych Czytelników publikację Stanisława Morgalli SJ „Miłość a narcyzm” będącą owocem kolejnej sesji formacyjnej w CFD. Jej treść zrodziła się nie tyle „przy biurku”, ile z doświadczenia bezpośrednich, twórczych spotkań z ludźmi. Sesje weekendowe w naszym Centrum mają już ponad dwudziestoletnią tradycję. Są to przede wszystkim dni przedłużonej, osobistej modlitwy Słowem prowadzone w klimacie pustyni, pełnego milczenia, z możliwością spowiedzi św. i indywidualnych rozmów z kierownikiem duchowym. Sesje tworzą rodzaj szkoły, w której proponujemy różnorakie nurty formacyjne. Jednym z nich jest Szkoła Kierownictwa Duchowego. Wychowuje do dojrzalszego i pogłębionego korzystania z indywidualnego towarzyszenia duchowego w codzienności. Podejmowane są tematy „z życia wzięte”, z którymi mierzy się na co dzień osoba wierząca, pragnąca świadomie i odpowiedzialnie przeżywać swoje życiowe powołanie i miejsce w świecie. Szkoła przeznaczona dla osób świeckich, konsekrowanych i duchownych proponuje formację integralną: psycho-pedagogiczną i psycho-duchową i pomaga w ten sposób rozwijać ludzką, intelektualną i duchową dojrzałość. Uczy uważniej wsłuchiwać się w siebie, uzyskać głębszą świadomość siebie przed Bogiem i przeżywać swoje ludzkie relacje z coraz większą wolnością i odpowiedzialnością.

Ważny jest dobór tematów sesji, tak, aby odpowiadały na głębsze potrzeby uczestników. Szczególnie ważna jest także sama osoba prowadzącego, który dzięki swojej wiedzy psychologicznej, pedagogicznej i teologicznej oraz doświadczeniu wynikającego z towarzyszenia ludziom potrzebującym indywidualnej pomocy potrafi zamienić głoszone konferencje w żywe spotkania z ludźmi, trafiając w sedno ich aktualnych pytań i poszukiwań. Taką osobą jest o. Stanisław Morgalla SJ, kapłan, teolog z długoletnim doświadczeniem pracy formacyjnej jako psychoterapeuta, kierownik duchowy, formator i rekolekcjonista. Wyrażam wdzięczność Autorowi za wieloletnią współpracę z naszym Centrum za gotowość do dalszej posługi w CFD. Dziękuję za przygotowanie i przeprowadzenie sesji o miłości i narcyzmie – na temat tak dzisiaj newralgiczny i potrzebujący pogłębionej, kompetentnej refleksji. Dziękuję za trud włożony w przygotowanie niniejszej publikacji, która zachęca nie tylko do uważnej lektury, ale także do przemodlenia w świetle Słowa tematów, które dotykają głęboko ludzkich myśli, serca i duszy.

Krzysztof Wons SDS

 

*** *** ***

 

Spis treści

 • Słowo z Centrum Formacji Duchowej 
 • Wprowadzenie.
 • Najtrudniej kochać siebie.
 • Na początku jest relacja.
 • Narcystyczne potrzeby a dojrzałość.
 • Chcę więcej, więcej, jeszcze więcej…
 • Odkryć wewnętrzny świat.
 • Nawrócenie czy optymalna frustracja.
 • Jak żyć? Trudny dar wolności.
 • W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy…
 • Święta cisza.
 • Teksty pomocne do modlitwy.

 

*** *** ***

 

Zachęcamy do skorzystania z nagrań - owoców spotkań, które Stanisław Morgalla SJ prowadził w naszym domu, a które wydało Studio Katolik - www.katolik.tv. Polecamy również publikacje wydawane przez Wydawnictwo Salwator - www.salwator.com

 

Zapraszamy do prenumeraty Zeszytów Formacji Duchowej!

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl