O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Świadectwo: Doświadczenie NIC było darem dla mnie ...


Doświadczenie NIC było darem dla mnie

 

W maju 2017 roku uczestniczyłem w rekolekcjach lectio divina w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. Były to moje czwarte rekolekcje, a zatem i czwarty etap: Ewangelia według świętego Jana. Wyjeżdżałem z nich rozgoryczony, bo po raz pierwszy nic nie dostałem. Czułem, jakby żadne słowo nie było dla mnie. Na ostatniej kontemplacji kłóciłem się z Bogiem, błagałem: „Powiedz, choć jedno słowo!”. Dostałem tylko zdanie: „Wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów” (J 20, 30). Zrozumiałem z tego tyle, że to NIC, co dostałem, ma mi wystarczyć na czas po rekolekcjach. Nie było to łatwe doświadczenie.

W lutym 2018 roku pojechałem do Kielc na pogłębienie lectio divina: „Z Maryją w kontemplacji Słowa Bożego”, które prowadził mój współbrat, ks. Kazimierz Stasiak SAC, wraz z p. Agnieszką Jaworowską. Jechałem z całą otwartością na słowo Boże, ale w głębi serca była obawa: „A co, jeśli i tym razem będzie NIC?”. O tym doświadczeniu pustki i ukrytym lęku powiedziałem p. Agnieszce dopiero pod koniec rekolekcji. Naprowadziła mnie na słowo Jezusa z krzyża: „Pragnę”. Następnie podczas jednego z wprowadzeń zrozumiałem, że doświadczenie pustki, tego NIC, milczenia Boga, było darem dla mnie. Pan mi pozwolił w jakimś stopniu doświadczyć tego pragnienia, które miał na krzyżu. Bo pragnienie to pustka, ból, to jest to NIC. Tak po niecałym roku zrozumiałem, co było największym darem poprzednich rekolekcji.

A te rekolekcje? Dostałem obficie, choćby i to, że widzę swoje miejsce u Maryi, która stoi pod krzyżem Chrystusa. To ona mnie podprowadza pod krzyż, abym doświadczył spojrzenia Jezusa, abym doświadczył jej wzroku, kiedy przyjmuje mnie za syna, abym usłyszał słowa Jezusa: „Popatrz, twoja Matka” i popatrzył na Nią. Na początku rekolekcji szukałem owocowej albo ziołowej herbaty. W całym klasztorze na Karczówce jej nie znalazłem. Trzeciego dnia poszedłem do sklepu i kupiłem. Kiedy rozpakowałem była tam karteczka: „Zapakowałam specjalnie dla Ciebie. Maria”. To, co dostałem podczas rekolekcji, było jak zapakowane pudełeczko z wieloma dobrymi herbatkami. Maryja, która to pudełeczko pakowała, myślała o mnie. Ave Maria!

 

N.N.
uczestnik rekolekcji lectio divina

 

 

Rekolekcje Lectio Divina
TERMINY W 2018 ROKU


7-15 lutego 2018 (etapy: I-III i Pogłębienie:
lectio divina z Maryją do wybranych fragmentów z Ewangelii)

25 kwietnia - 3 maja 2018 (etapy: I-IV)

21-29 maja 2018 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie:
Ewangelia tłumaczona życiem. Lectio divina z Bratem Albertem)

30 czerwca - 8 lipca 2018 (etapy: I-III i Pogłębienie:
W szkole biblijnych bohaterów. Lectio divina do wybranych fragm. ST)

2-10 sierpnia 2018 (etapy: I-IV)

5-13 września 2018 (etapy: I-IV)

5-13 grudnia 2018 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie:
List św. Pawła Apostoła do Tytusa)

 


Publikacje z okazji 15-lecia Centrum Formacji Duchowej [2012 r.]

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl