O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Z Testamentu Duchowego o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana< ...


Z TESTAMENTU DUCHOWEGO
o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana
,
założyciela salwatorianów i salwatorianek

 

„Aprobuję to, co aprobuje Kościół święty, i odrzucam to, co odrzuca Kościół święty” – te słowa zostały przez O. Jordana dopisane na górnym marginesie pierwszej strony dziennika duchowego. Zapisał je po łacinie: „Approbo quae S. Ecclesia aprobat et reprobo qyae S. Ecclesia reprobat” w 1901 r. opatrując inicjałami swojego imienia zakonnego: „Fr. a Cr.” (Franciscus a Cruce – Franciszek od Krzyża).


widok górnej części pierwszej strony dziennika duchowego o. Jordana:
1. „Aprobuję to, co aprobuje Kościół święty, i odrzucam to, co odrzuca Kościół święty” 
- słowa dopisane przez Franciszka od Krzyża w 1901 r.
2. data rozpoczęcia prowadzenia dziennika – 1 lipca 1875
3. łacińskie inicjały hasła: „Wszystko na większą chwałę Bożą i na zbawienie dusz”
4. greckie litery Alfa i Omega.

Ta notatka nie była jakąś „demonstracją” na zewnątrz, nie zrobił jej „na pokaz” dla hierarchów kościelnych, bo treści jego dziennika były znane tylko Bogu, nikomu więcej; w zamyśle o. Jordana nikt nie miał go czytać. To było jego autentyczne przekonanie wypływające z miłości do Kościoła i zapewnienia Bożego, które zapisał w 1883 roku: „‘Pokażę Kościołowi, że to jest moje dzieło’, mówi Wszechmogący” (DD I / 166). Tak powiedział Bóg do młodego Założyciela, a on to słyszał. Wiedział, że jest powołany w Kościele i dla Kościoła, dlatego mimo przeciwności trwał przy Kościele i przy swoim powołaniu. Dlatego też tak uczył najbliższych.

Swoim duchowym dzieciom w testamencie w 5. punkcie zostawił polecenie: „Bądźcie zawsze prawdziwymi i wiernymi synami świętej Matki, Kościoła rzymskiego, i uczcie, czego on uczy, wierzcie, w co on wierzy, odrzucajcie zawsze, co on odrzuca”. A pod koniec życia– już po odsunięciu go od urzędów i bezpośredniego wpływu na rozwój jego własnego dzieła – napisze coś na kształt uroczystego wyznania wiary: „Wierzę mocno w to wszystko, w co wierzy święty Kościół rzymskokatolicki i co do wierzenia podaje. W tej świętej rzymskokatolickiej wierze chcę żyć i umierać. Jeżeli miałbym w swoim życiu cokolwiek przeciwko tej świętej rzymskokatolickiej wierze uczynić, powiedzieć lub pomyśleć lub miałoby to się zdarzyć moim podwładnym w jakikolwiek sposób, to niniejszym to odwołuję i odrzucam. Fryburg, 5 stycznia 1916, Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan” (DD IV / 15).

 

Opracowano na podstawie konferencji ks. Józefa Tarnówki SDS, „«Młody» założyciel i przełożony. Być twórczym według planu Stwórcy”, wygłoszonej w ramach sesji „Dojrzewanie do decyzji życiowych” (Szkoła Duchowości Ojca Jordana w CFD Salwatorianów w Krakowie, 5-7 grudnia 2014). 

 

zob. Szkoła Duchowości Ojca Jordana „Dojrzewanie do decyzji życiowych ” (MP3)

Setna rocznica śmierci czcigodnego sługi Bożego O. Franciszka Marii od Krzyża Jordana przypadnie 8 września 2018 roku. Zmarł on i został pochowany w Tafers w Szwajcarii. W 1956 roku dokonano ekshumacji, po czym jego szczątki przewieziono i złożono w kaplicy domu generalnego Salwatorianów w Rzymie.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1942 r, a w roku 2011 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o heroiczności cnót o. Jordana. Obecnie trwa badanie autentyczności cudu za wstawiennictwem czcigodnego sługi Bożego.

zob. www.FatherJordan.com.

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl