O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Wymarzona przez mnie… Orkiestra Dusz Miłosiernych


Wymarzona przez mnie…
Orkiestra Dusz Miłosiernych

PO III TYGODNIU ĆWICZEŃ IGNACJAŃSKICH

 

o

 

W dniach 13-21 sierpnia 2018 roku uczestniczyłam w trzecim tygodniu ćwiczeń ignacjańskich w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Zdecydowałam się na ich odbycie, gdyż w poprzednich latach uczestniczyłam w także w tych rekolekcjach, w pierwszym i drugim tygodniu tych ćwiczeń, i bardzo wiele z tego wyniosłam.

Świadoma byłam, iż w trzecim tygodniu ćwiczeń przedmiotem rozważań jest męka i śmierć Pana Jezusa, i miałam w związku z tym obawy, jak ja to zniosę, bowiem w życiu staram się unikać obrazów przemocy i brutalności. Często w filmach ludzie są zabijani, krew się leje, wojny się toczą, ja zaś takich filmów nie lubię oglądać, bo uważam, że nie są rzeczywistością prawdziwą tylko emanacją okrucieństwa w poszukiwaniu sensacji. W normalnym życiu zwykłego człowieka (o ile nie jest on lekarzem chirurgiem) zwykle tyle krwi się na co dzień nie ogląda i ze śmiercią raczej nie ma się styczności. Zastanawiałam się więc, po co niejako „brać po lupę” i przyglądać się szczegółowo cierpieniom Pana Jezusa, kiedy i tak już nic z tym zrobić się nie da, ani ubolewanie nad tym nic nie zmieni. Rozważamy te tajemnice przecież w Wielkim Poście, to prawda, ale teraz jest lato, nie zaś czas przed Wielkanocą.

W tym dylemacie podpowiedź (odpowiedź) dał mi autor „O naśladowaniu Chrystusa”. Tomasz a Kempis napisał tak: „W milczeniu i spokojności doskonali się pobożna dusza i przenika skrytości Pisma Świętego. Tam też znajduje potoki łez, którymi w każdą noc obmywa i oczyszcza się, aby tym bliżej i ściślej łączyć się ze swoim Stwórcą, im dalej usuwa się od wszelkiego zgiełku światowego. Kto oddala się od znajomych i przyjaciół, ku temu Bóg przybliży się ze swoimi świętymi i Aniołami. Lepiej jest żyć w ukryciu, a mieć staranie o swoją duszę niż czynić cuda a zaniedbywać swe zbawienie. Wznieś oczy ku Bogu i przepraszaj za twoje niedbalstwa i grzechy”.

To mnie przekonało. Czas milczenia jest po to, aby zobaczyć stan swojej duszy i popracować nad nią. Zobaczyć – jak się okazało – oczami Boga, czyli oczami Miłości. Cały ten czas bowiem nie był głównie o cierpieniu , ale o Miłości Bożej, która jest tak niesamowita, że trudno to pojąć, a jeszcze trudniej wyrazić. Czytanie zaś Słowa Bożego i słuchanie konferencji, które to słowo naświetlają i wyjaśniają pokazywało mi, jak mnie Pan Bóg bardzo kocha w moim – niełatwym – życiu. Przypomniałam sobie, że kiedy dwa lata temu byłam na spotkaniu „Jezus na Stadionie”, Pan Bóg zapowiedział mi, że chce, abym miała życie w obfitości. Wtedy niepokornie pomyślał sobie „ale Panie Boże ja już nie chcę więcej, bo i tak mam za dużo: wyczerpującą i odpowiedzialną pracę, dom, czworo dzieci i dwie wspólnoty, ja już naprawdę mam ‘po kokardę’ i nie chcę więcej obfitości, z tym co mam sobie nie radzę” Ale mimo tej mojej odpowiedzi Pan Bóg realizuje to, co zapowiedział, bo daje mi coraz więcej i coraz więcej. Nie jest to (Bogu dzięki!) coraz więcej pracy w referacie, bo i tego, co mam, nie nadążam przerabiać. Nie jest to też coraz więcej dzieci, bo nie wiem, jak bym to ogarnęła. Ale jest to coraz więcej „wyzwań” i „darów”, które są trudne. A kiedy uda się je zrealizować, uszczęśliwiają. Pomimo całego dotychczasowego ciężaru życia, udało mi się bowiem uczestniczyć w warsztatach dla muzyków uwielbienia, brać udział w wieczorach uwielbienia oraz rozpocząć naukę gry na gitarze, mając 47 lat. Co dla niektórych mogłoby wydawać się albo bezsensowne albo zdumiewające, bo po co rozpoczynać coś na stare lata. Po to, aby grać i śpiewać w Orkiestrze Uwielbienia, czy na ziemi czy w Niebie, tego jeszcze nie wiem, ale każda opcja mnie zadowala. Pan Bóg wyjaśnił mi na tych rekolekcjach, że wymarzona przez mnie Orkiestra Uwielbienia, to nie jest zespół zawodowych profesjonalistów – muzyków (bo szans bym nie miała, zupełny brak wykształcenia muzycznego), lecz jest to Orkiestra Dusz Miłosiernych. Jeśli pamiętacie teledysk do piosenki „Błogosławieni Miłosierni”, to właśnie ta orkiestra jest najbardziej gorącym pragnieniem mojej duszy. Ale żeby w niej grać trzeba być miłosiernym, w stopniu świętości. To mi właśnie Pan Bóg pokazał na tych rekolekcjach. Że nie chodzi o ilość zadań ani o ludzką jakość, co do sposobu ich wypełnienia, lecz o zaangażowanie się w miłości, w miłosierdziu, bardzo, bardzo mocno; w ofiarności takiej, jaką Pan Jezus wykazał biorąc krzyż na swoje ramiona.

Słowa Boże otrzymane przez mnie w tych rekolekcjach były tak niesamowite i tak pełne ciepła, i miłości, że płakałam za każdym razem uświadamiając sobie, ile dobra mi Pan Bóg uczynił i jak ja marnie na to odpowiadam. A jakiej ogromnej ulgi doznałam po spowiedzi świętej, naprawdę jak by mi wiele ciężkich kamieni spadło z serca. Pan Bóg uwolnił mnie też z nieprzebaczenia mojemu ziemskiemu ojcu (który już nie żyje) oraz z lęku przed moją śmiercią oraz pokazał, nad czym mam dalej pracować.

Za co jestem Panu Bogu głęboko wdzięczna! Ekipie ojców salwatorianów też! Postanowiłam też, że jeśli będę żyła i będzie taka wola Boża, to za rok przyjadę na czwarty tydzień ćwiczeń ignacjańskich.

Pozdrawiam wszystkich, a zwłaszcza wątpiących. Lepiej się zdecydować i wybrać się na rekolekcje niż tkwić w domu ze smętną miną, nie wiedzą czy zrobiło się dobrze czy źle rezygnując z tej szansy. Podobno ktoś mądry powiedział (ja słyszałam to w przekazie o. Adama Szustaka), że „życie jest albo śmiałą przygodą albo nie jest życiem”. Więc kochani, - taką dam wam radę -, za moim przykładem wybierajmy życie jako śmiałą przygodę, a Pan Bóg sam przygotuje nam nagrodę!

Basia z Warszawy
uczestniczka trzeciego tygodnia
ćwiczeń ignacjańskich, sierpień 2018

 

Ćwiczenia Ignacjańskie
TERMINY W 2018 i 2019 ROKU


10-18 października 2018 (tygodnie: I-IV)
28 grudnia 2018 - 5 stycznia 2019 (tygodnie: I-IV)
6-14 lutego 2019 (tygodnie: I-IV)
18-26 czerwca 2019 (tygodnie: I-IV)
[na wyżej wymienione terminy już można się zgłaszać]

19-27 sierpnia 2019 (tygodnie: I-IV)
28 grudnia 2019 - 5 stycznia 2020 (tyg.: I-IV)
[możliwość przesyłania zgłoszeń – od 1 stycznia 2019]

 


Publikacje z okazji 15-lecia Centrum Formacji Duchowej [2012 r.]

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl