ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ nr 30
Słowo Boże i formacja
Amedeo Cencini FdCC
kanosjanin, rekolekcjonista, psucholog, kierownik duchowy, wykładowca m.in. na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, znany i ceniony formator we Włoszech,
współpracuje z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów
Spis treści
* * *
Słowo wstępne
W dniach 27-29 maja 2005 roku o. Amedeo Cencini przeprowadził w salwatoriańskim CFD sesję: „Słowo Boże i formacja”. Wybór osoby i tematu jest nieprzypadkowy. Jest związany z posługą, jaką od początku swego istnienia stara się pełnić nasz dom modlitwy. O. A. Cencini zaś był tą osobą, która wpłynęła na kształtowanie się Szkoły Modlitwy Słowem Bożym – pierwszej jaką zainicjowaliśmy w CFD. Odkąd powstało dzieło CFD (1997 r.), naszą największą troską jest rozmiłować uczestników w Piśmie św. i uczyć zażyłych spotkań ze Słowem Bożym, ponieważ jest ono pierwszym i najważniejszym „środowiskiem” ludzkiej i chrześcijańskiej formacji. Potwierdzało to i przekonywało o tym każde spotkanie ze Słowem przeżyte wspólnie w klimacie pustyni i medytacji proponowane w ramach sesji weekendowych czy ośmiodniowych rekolekcji. Nie mamy wątpliwości, że ilekroć słuchamy i zgłębiamy Pisma jesteśmy u samego źródła życia; jesteśmy w rękach Tego, który nas stwarza przez swoje Słowo. Dziś możemy powiedzieć, że nasz krakowski dom coraz bardziej oddycha Słowem dzięki tym, którzy przekraczają jego progi, by modlić się i nim i zachowywać je w sercu. o. Amedeo pozostawił u nas bogactwo treści, którym dzielimy się z Przyjaciółmi naszego CFD i Czytelnikami Zeszytów Formacji Duchowej.
Jak refren, w pełnych ekspresji konferencjach o. Cenciniego, powraca przesłanie, że Bóg formuje nas przez każde Słowo, które wychodzi z Jego ust. Jest miłośnikiem codzienności i w niej nieustannie nas kształtuje. „Bóg oddycha przez swoje słowo. Czyż nie jest to piękne?” – zadziwia się o. Amedeo. Jest całkowicie zwrócony swoim obliczem ku nam ilekroć czytamy Jego słowo. My słuchamy Jego, a On słucha nas. Ilekroć czytamy Jego słowo spostrzegamy, że On czyta nasze życie. Czyta tak głęboko jak my sami nie potrafimy. Ono jedno zna pragnienia i zamiary naszego serca (Hbr 4, 12). Ilekroć opowiada nam w Ewangelii historię Jezusa, tylekroć w niej opowiada naszą historią – tę która toczy się w naszej codziennej „Galilei”. Słowo Boże jest naszym „sąsiadem”, naszym przyjacielem, naszym domownikiem! Jak w lustrze widzimy w nim wszystkie naszą dojrzałość i niedojrzałość. Wydobywa z nas prawdę o nas samych, której często nie znamy. Mówi nie tylko o tym, co my myślimy o sobie, ale co On sam – Bóg myśli o nas! Daje nam do zrozumienia coś, czego wcześniej o sobie nie wiedzieliśmy, a co kryje się w naszej głębi. Słowo rodzi w nas radość z odkrycia drogocennych pereł naszej osobowości, ale także dotyka miejsc bolesnych, naszych ran, które nieraz skupiają nas na sobie i nie pozwalają uśmiechnąć się do siebie, do Boga i do innych. Słowo Boże jest poranne, powtarza o. Cencini. Każdego dnia Bóg posyła do nas swoje Słowo, aby wrócić nam świeżość życia i utrzymywać w młodości. Mówi nam dla-kogo i dla-czego żyjemy; kim jesteśmy dla Niego. Formuje naszą tożsamość powołaniową. Uczy nas czytać Słowo całą swoją istotą: umysłem, sercem, uczuciami, wrażliwością, pracującymi w nas impulsami. Pośród szarej codzienności czyni nas istotami głęboko wrażliwymi na wszystkie „kolory” Jego obecności: na piękno, na dobro, naprawdę. Uwrażliwia nas także naprawdę o naszym grzechu, ponieważ on odbiera nam wrażliwość na Jego Słowo. Słowo buduje nasze życie, także wtedy, gdy zamienia w gryzy wszystko co w nim jest kłamstwem, co odbiera nam pełnię życia. Wskazuje nam autentyczny sposób przemiany naszych niedobrych stylów życia, uzdrawia, wyzwala i integruje nas wewnętrznie. Dlatego warto tak przeżywać swój czas, aby był skoncentrowany na Słowie i przeżywanym w Jego świetle. „Świadomość potrzeby Słowa – przekonuje o. Amedeo – jest w jakimś sensie pierwszym celem formacyjnym naszego życia”. Im bardziej zakorzeni się w nas Słowo tym bardziej będziemy dostrzegali jak spełnia się w nas poprzez wydarzenia dnia i w wydarzeniach dnia!
Myśli o. Cenciniego wyrażane prostym językiem, kryją w sobie „żar i ogień”, który rozpala w słuchaczach tęsknotę za słowem Bożym i pragnienie by pozwolić się przez nie formować. Jesteśmy ogromnie wdzięczni o. Amedeo, że po raz kolejny przyjął zaproszenie do naszego CFD i podzielił się swoim doświadczeniem wiary i miłością do Słowa. Dziękujemy mu za ogromną wrażliwość na Słowo i na człowieka. Za to, że tak prosto uczy nas słuchać, przyjmować i żyć Słowem.
ks. Krzysztof Wons SDS
* * *
Zamówienia na zeszyty (na terytorium Polski) przyjmujemy e-mailem, tel. (0-12) 269 23 97, tel./fax (0-12) 254 60 60; tel. kom. 694 448 170. Zeszyty zostaną przesłane pocztą. Fax dostępny w godzinach pracy CFD.