O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – 32. Niedziela Zwykła (A) R ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XXXII Niedziela Zwykła (rok A)
8 listopada 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: «Podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w swoich naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, senność ogarnęła wszystkie i posnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: „Oto pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!”. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: „Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną”. Odpowiedziały roztropne: „Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie”. Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. Nadchodzą w końcu i pozostałe panny, prosząc: „Panie, panie, otwórz nam!” Lecz on odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was”. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny».”

(Mt 25, 1-13 – Ewangelia)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Nie wystarczy czuwać, oczekiwać przybycia Oblubieńca i Jego orszaku. Trzeba to czynić z głową, mądrze, roztropnie. Oblubieniec ma bowiem swój rytm i czas. On może pojawić się późnym wieczorem, nocą, nad ranem. On może, ja mam być gotowy o każdej porze na Jego przybycie. On może się opóźnić, ja nie.

Nie wystarczy mieć lampę z oliwą w środku. Trzeba pamiętać, że ona w pewnym momencie może się wyczerpać, skończyć i tym samym lampie grozi to, że zgaśnie. Wraz z lampą są potrzebne zapasy oliwy, aby dolać, uzupełnić, potrzymać płomień i światło. Dać wyraźny znak, że jestem w gotowości, że czuwam, że Go oczekuję.

Nie wystarczy w momencie uświadomienia sobie, że oliwa się kończy, pójść do sprzedających i uzupełnić zapasy, kupując oliwę i to może najlepszą, jaką mają. Oblubieniec nie będzie czekał, to Jego się oczekuje. Na nic się zda rozpaczliwe kołatanie do drzwi i prośba o wpuszczenie do środka, gdzie uczta weselna będzie trwała w najlepsze. W tym przypadku dla spóźnionych nawet kości nie wystarczy. Oni zostaną na zewnątrz.

Czy ja mądrze, roztropnie, z głową oczekuję przybycia Oblubieńca-Jezusa? Czy mam nie tylko lampę z oliwą, ale też jej zapasy na wypadek, gdyby Oblubieniec się opóźniał, wydłużając czas oczekiwania? Czy także same zapasy uzupełniam, dbam o ich stan, odpowiedni poziom? Czy czuwam, moja lampa płonie, obok zapasy oliwy, bo bardzo mi zależy, aby znaleźć się na uczcie wraz z Jezusem? A może czuwam niechlujnie, bez większego zaangażowania, lampa wprawdzie płonie, ale zapasów brak i może w każdej chwili zgasnąć? A może się tak mocno nie zmartwię i tym, że nie było mnie, gdy nadszedł Oblubieniec, bo właśnie uzupełniałem zapasy oliwy, i tym, że po powrocie z targowiska zastanę już drzwi zamknięte, bo przecież zawsze sobie znajdę jakąś tam inną salę, miłe towarzystwo, zabawę? A co z Oblubieńcem?

Sprawdzę moją lampę czujności i wierności, stan oliwy i zapasy na wypadek „planowych” opóźnień w przybyciu Jezusa-Oblubieńca. Będę prosił o łaskę troski, aby te zapasy uzupełniać na bieżąco. Pomodlę się o ustanie pandemii, za chorych, za opiekujących się nimi, za wszystkich, którym szczególnie jest ciężko w tym czasie. Polecę Panu Bogu moją Ojczyznę w kontekście zbliżającej się kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Pomodlę się za wiernych zmarłych.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Boże mój, Boże, szukam Ciebie
i pragnie Ciebie moja dusza.
Ciało moje tęskni za Tobą,
jak ziemia zeschła i łaknąca wody…
(Ps 63, 2-3)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Będę Cię wielbił przez całe me życie!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Polecamy!

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl