O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina - II Niedziela Adwentu – 6 grud ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

II Niedziela Adwentu (rok B)
6 grudnia 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza: «Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego»”

(Mk 1, 1-3 – fragm. Ewangelii)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Pan Bóg wie, zna nasze wymówki i usprawiedliwienia, to ciągłe odkładanie na jutro. Dlatego tak jak kiedyś posłał swego posłańca, Jana Chrzciciela, aby przygotował Izraela na przyjście Mesjasza, Jezusa Chrystusa, tak i teraz posyła do nas posłańców. Oni towarzyszą nam na adwentowej drodze oczekiwania i przygotowania do powtórnego przyjścia Pana Jezusa i owocnego, godnego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszą nam modlitwą. Towarzyszą głosząc rekolekcje. Towarzyszą słuchając spowiedzi. Towarzyszą, prowadząc roraty, przygotowując bożonarodzeniowe dekoracje. Niestety na naszych adwentowych drogach pojawiło się wielu fałszywych posłańców, którym nie zależy na naszym spotkaniu z Panem Bogiem. Oni są zainteresowani, abyśmy w związku ze świętami jak najwięcej kupili i skonsumowali. Oni nas nieustannie przekonują, że jeżeli na naszym stole zabraknie tej czy innej potrawy a pod choinką tego czy innego prezentu to święta będą nieudane. One będą nieudane jeżeli przy naszym stole, w naszym sercu zabraknie Pana Jezusa. Jeżeli Jego Osoby nie ma na liście osób z którymi pragniemy przeżywać te święta, to je sobie odpuśćmy, darujmy. Zaoszczędzimy, nie będzie trzeba sprzątać w domu i w sercu, unikniemy przedświątecznego stresu. Jeżeli jednak z Panem Jezusem pragniemy świętować, to usłyszmy głos wzywający do nawrócenia, prostowania życiowych ścieżek, przygotowania Jezusowi drogi do naszego serca. Wybór i jego konsekwencje należą do nas.

Czy jestem wdzięczny za Bożych posłańców, którzy pomagają mi w przygotowaniu do spotkania z Panem u kresu czasów i do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia? Czy mam świadomość, że ich pomoc to jedno, ale jest też potrzebny mój wysiłek, trud, moje zaangażowanie? Czy na liście moich świątecznych gości na pierwszy miejscu jest Pan Jezus? Czy zdaję sobie sprawę, że czas adwentowego przygotowania to wielka szansa, aby uporządkować nie tylko swoje mieszkanie czy dom, ale i serce?

Pomodlę się, aby piękne owoce wydało adwentowe dzieło podejmowane w Kościele, wydało także w moim sercu i życiu. Pomodlę się za tych, którzy mierzą się z pokusą płytkiego przeżycia świąt, aby jej nie ulegli. Dalej będę wolał w modlitwie do Pana o oddalenie pandemii, o zdrowie dla chorych, moc dla ich opiekunów, życie wieczne dla tych co odeszli, pociechę dla tych co ich opłakują. Na miarę moich możliwości włączę się w pomoc świętemu Mikołajowi.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Pan sam obdarzy szczęściem,
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Przed Nim będzie kroczyć sprawiedliwość,
i śladami Jego kroków zbawienie…
(Ps 85, 13-14)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Będę słuchał tego, co mówi Pan Bóg!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Polecamy!

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl