O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina - IV Niedziela Adwentu – 20 gru ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

IV Niedziela Adwentu (rok B)
20 grudnia 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

«Gdy król zamieszkał w swoim domu, a Pan poskromił wokoło wszystkich jego wrogów, rzekł król do proroka Natana: „Spójrz, ja mieszkam w pałacu cedrowym, a Arka Boża mieszka w namiocie”. Natan powiedział do króla: „Uczyń wszystko, co zamierzasz w sercu, gdyż Pan jest z tobą”. Lecz tej samej nocy Pan skierował do Natana następujące słowa: „Idź i powiedz mojemu słudze, Dawidowi: ‘To mówi Pan: Czy ty zbudujesz Mi dom na mieszkanie? Zabrałem cię z pastwiska spośród owiec, abyś był władcą nad ludem moim, nad Izraelem. I byłem z tobą wszędzie, dokąd się udałeś, wytraciłem przed tobą wszystkich twoich nieprzyjaciół. Dam ci sławę największych ludzi na ziemi. Wyznaczę miejsce mojemu ludowi, Izraelowi, i osadzę go tam, i będzie mieszkał na swoim miejscu, a nie poruszy się więcej, a ludzie nikczemni nie będą go już uciskać jak dawniej. Od czasu kiedy ustanowiłem sędziów nad ludem moim izraelskim, obdarzyłem cię pokojem ze wszystkimi wrogami. Tobie też Pan zapowiedział, że ci zbuduje dom. Kiedy wypełnią się twoje dni i spoczniesz obok swych przodków, wtedy wzbudzę po tobie potomka twojego, który wyjdzie z twoich wnętrzności, i utwierdzę jego królestwo. On zbuduje dom imieniu memu, a Ja utwierdzę tron jego królestwa na wieki. Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem, a jeżeli zawini, będę go karcił rózgą ludzi i ciosami synów ludzkich. Lecz nie cofnę od niego mojej życzliwości, jak ją cofnąłem od Saula, twego poprzednika, którego opuściłem. Przede Mną dom twój i twoje królestwo będzie trwać na wieki. Twój tron będzie utwierdzony na wieki’”»

(2 Sm 7, 1-16 – pierwsze czytanie)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Wczytując się w budowlane rozterki króla Dawida z dzisiejszego, pierwszego, niedzielnego czytania pragniemy sobie uświadomić, że są ludzie, którzy mają swój udział w budowie kościoła, może nawet nie jednego. Jedni poprzez prace społeczne na budowie, inni poprzez złożone na ten cel ofiary pieniężne, jeszcze inni poprzez duchowe wsparcie budowy poprzez modlitwę w jej intencji. Jednak wielu z nich niestety zaniedbuje świątynię swego życia, tak, że Boże życie w niej albo zamarło lub ku temu zmierza. Są też i tacy, którzy do kościoła regularnie uczęszczają na niedzielną Mszę św., nabożeństwa. Regularnie też składają ofiary na utrzymanie świątyni. Niestety często im brakuje bardzo ważnego gestu serca. Kiedy opuszczają kościół nie wypowiadają pod adresem Pana Boga słów: A teraz zapraszamy do siebie. I nie chodzi o herbatę czy może nawet niedzielny obiad, ale o zaproszenie Pana Boga do tego, co stanowi ich codzienne życie. Wracając do króla Dawida, kiedy dowiedział się, że to nie on zbuduje dom Panu Bogu, ale jego następca, nie obraził się na Pana Boga, nie wpadł w szał, nie dąsał się miesiącami. On postanowił (jak podają źródła biblijne i historyczne) mieć swój udział w tej budowie, podejmując na szeroką skalę gromadzenie materiałów potrzebnych do budowy świątyni. Jego następca, syn Salomon nie musiał niejako zaczynać od zera i jak wiemy wybudował przepiękny dom Boży.

Czy miałem udział przy budowie jakiejś konkretnej świątyni? Czy był to udział wymuszony, czy powodowany potrzebą serca? Czy pamiętam, że moje życie jest świątynią Pana Boga? Czy o nią dbam, o nią się troszczę? Czy w świątyni mego życia, Boże życie się rozwija czy zamiera, rozkwita czy więdnie? Czy tylko odwiedzam Pana Boga w świątyni, czy też zapraszam Go do siebie, do swego życia? Czy zdaję sobie sprawę, że z Jego pomocą moje życie ma szansę pięknie się rozwijać, pomimo pojawiających się od czasu do czasu trudności? Czy dbam o Boży dom jakim jest świat, moje najbliższe środowisko, świątynia parafialna? Czy kiedy widzę jak inni budują, wznoszą świątynię, to im nie zazdroszczę, ale cieszę się i na ile mogę wspieram, pomagam, świętuję wraz z nimi, kiedy świątynia jest gotowa? Czy dla mnie świątynia to zawsze dom Boży a nie tylko dzieło architektury nawet gdyby z punktu widzenia fachowców od budowlanki nie było zbyt udane? Czy zwiedzając zabytkowe świątynie tylko podziwiam ich piękno i kunszt tych, którzy je wznosili, czy też potrafię znaleźć trochę czasu na modlitwę?

Pomodlę się o owocne przeżycie ostatnich, adwentowych dni, o dobrą adwentową spowiedź, za tych, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie spędzą wigilijny wieczór, martwią się, czy znajdą miejsce przy wigilijnym, świątecznym stole. Dalej będę prosił o oddalenie pandemii, o zdrowie dla chorych, cierpliwość dla opiekunów, lekarzy, pielęgniarek, o życie wieczne dla zmarłych.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

On będzie wołał do Mnie: „Ty jesteś moim Ojcem,
moim Bogiem, opoką mego zbawienia”.
Na wieki zachowam dla niego łaskę
i trwałe będzie moje z nim przymierze…
(Ps 89, 27.29)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Na wieki będę sławił łaski Pana!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Polecamy!

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2021

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl