O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Słowo na jutro   Do medytacji   

  ks. Krzysztof Grzywocz ...


ks. Krzysztof Grzywocz ks. Krzysztof Grzywocz

-  wykładowca teologii duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, kierownik duchowy i rekolekcjonista, penitencjarz, stały współpracownik Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

 

Ks. Krzysztof Grzywocz przebywając na wakacyjnym zastępstwie
w Betten (Szwajcaria), w czwartek, 17 sierpnia 2017,
odprawił Mszę św. rano i udał się na górską wyprawę.
Po kilku dniach poszukiwań, 23 sierpnia 2017,
został urzędowo uznany za zaginionego.

więcej informacji: „Gość Opolski” – www.opole.gosc.pl.

 

Spotkania weekendowe prowadzone w naszym domu przez ks. Krzysztofa Grzywocza wpisują się w tzw. Szkołę Kierownictwa Duchowego. Od 2000 r. przeprowadził siedem cieszących się dużym zainteresowaniem sesji weekendowych, których pokłosiem są nagrania CD/MP3 i publikacje drukowane (Zeszyty Formacji Duchowej, książki). Wielokrotnie prowadził również wykłady w ramach Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, np. uczestnicy ostatniej edycji Szkoły, 2015-2017, mogli go spotkać pięciokrotnie.

„Ból ludzkich zranień i droga do pojednania” to tytuł spotkania, które odbyło się w dniach 17-19 listopada 2000 r. Ks. Grzywocz podjął wówczas tematykę związaną z depresją i życiem duchowym. Owocem tego spotkania, oprócz nagrań, jest numer Zeszytów Formacji Duchowej (nr 33) zatytułowany „Przesłonięte światło. Depresja a życie duchowe” oraz książka „W mroku depresji”.

 

Podejmując tematy związane z korzystaniem z kierownictwa duchowego i posługą kierownictwa duchowego w kolejnych latach, w dwuletnich odstępach czasu, ówczesny ojciec duchowny seminarium diecezji opolskiej, prowadził sesje formacyjne „Sakrament Pojednania a kierownictwo duchowe” (5-7 kwietnia 2002) i „Kierownictwo duchowe szkołą słuchania” (5-7 listopada 2004); treści tej drugiej w 2015 roku ukazały się drukiem w ZFD „Sztuka słuchania” (nr 67).

   

Po następnych dwóch latach podjął problematykę uczuć: „Kierownictwo duchowe a uczucia niekochane” (6-8 października 2006). I znów do treści, którymi się dzielił, można wracać korzystając z nagrań oraz 41. numeru kwartalnika „Zeszyty Formacji Duchowej” „Uczucia niekochane”.

 

Okazją do ponownego spotkania z ks. Grzywoczem była prowadzona przez niego sesja weekendowa na temat jednej z najgłębszych potrzeb ludzkiego życia, jaką jest poczucie wartości: „Wartość człowieka” (3-5 października 2008), która podobnie jak poprzednie spotkania została utrwalona na płytach CD, w kwartalniku Zeszyty Formacji Duchowej (nr 49/2010), ale ukazała się również w formie książkowej.

  

W dniach 20-22 kwietnia 2012 r. ks. Krzysztof Grzywocz w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego podjął temat „Duchowość i sny”. Konferencje dostępne od razu w formie nagrań, rok później ukazały się drukiem w ZFD nr 61. Na www.cfd.sds.pl dostępne są teksty homilii wygłoszonych w czasie sesji >>>.

  

W czasie Dni Duchowości Biblijnej „Powrót do lectio divina. Nowa wiosna Kościoła” (7-11 listopada 2012), zorganizowanych z okazji 15-lecia Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, wygłosił konferencje „Słuchanie Słowa i kierownictwo duchowe” i „Słuchanie Słowa i rozeznawanie duchowe”. Był również wśród rozmówców tworzących film „Biblio, ojczyzno moja”.

Ostatnim spotkaniem prowadzonym przez ks. Krzysztofa Grzywocza w naszym domu formacyjnym była sesja: „W duchu i przyjaźni” (10-12 października 2014). Teksty konferencji ukazały się w jesiennym numerze Zeszytów Formacji Duchowej (77/2017).

 

Początkiem października 2017 r. ukazała się księga pamiątkowa „W duchu i przyjaźni”, zawierająca niemal komplet zredagowanych i autoryzowanych przez ks. Krzysztofa Grzywocza tekstów, będących zapisem jego konferencji prowadzonych w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w ramach sesji weekendowych od 2000 do 2014 roku. Teksty te wcześniej ukazały się na łamach „Zeszytów Formacji Duchowej”, a niektóre również w formie książkowej. Wszystkie natomiast siedem sesji zostały zarejestrowane w formie audio CD/MP3. Przygotowywane jest wspólne wydanie wszystkich tych nagrań.

 

W dniach 6-8 października 2017 r. planowane było kolejne spotkanie w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego pt. „Uczucia kochane”. W tym terminie sesję „Powrót do życia. Słowo Boże i uzdrowienie serca” dedykowaną ks. Krzysztofowi Grzywoczowi poprowadzi Krzysztof Wons SDS.

 

 


myśl z artykułu „Jak przeżyć stratę?” (ZFD 24/2004)

 


z wypowiedzi w filmie „Biblio, ojczyzno moja” (2012)

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl