O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Gość Niedzielny: SŁOWO DAJĘ. Rozmowa z ks. Krzysztofem Wonsem ...


UCZYMY SIĘ LECTIO DIVINA
razem z "Gościem Niedzielnym"

"Gość Niedzielny" w czasie Adwentu 2010 zaprasza Czytelników do szkoły słuchania Bożego słowa. Dlatego proponuje odkrycie lectio divina, która jest metodą czytania Biblii, wypracowaną przez Tradycję Kościoła. Droga lectio divina składa się z czterech kroków: lectio – meditatio – oratio – contemplatio (czytanie – medytacja – modlitwa – kontemplacja).

Autorzy tej adwentowej inicjatywy przypominają, że "lectio divina to coś znacznie więcej niż tylko sposób czytania Pisma św. To także droga głębokiej duchowości, to przepis na chrześcijańskie życie. Lectio divina to odkrycie siebie i swojej historii we wnętrzu Bożej opowieści. To zanurzanie się w Boże słowo po to, by czytać po Bożemu siebie i świat".

Zapraszamy do lektury artykułów poświęconych kolejnym etapom lectio divina:

SŁOWO DAJĘ. Rozmowa z ks. Krzysztofem Wonsem SDS
Gość Niedzielny Nr 47/2010 28-11-2010: O Bogu, który czyta nam Biblię, i ziewaniu nad słowem Bożym z ks. Krzysztofem Wonsem rozmawia Marcin Jakimowicz.
PEŁNY TEKST

LECTIO. Czytaj, aby usłyszeć - ks. Tomasz Jaklewicz
Gość Niedzielny Nr 47/2010 28-11-2010: Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. Trzeba odnaleźć ciszę, otworzyć Biblię, dać sobie i Bogu czas, czytać cierpliwie, pokornie. Od tego pierwszego etapu zależy, czy wejdziemy do „wnętrza” słowa, czy zostaniemy przed drzwiami.
PEŁNY TEKST

MEDITATIO. Co Bóg mówi do mnie? - ks. Tomasz Jaklewicz
Gość Niedzielny Nr 48/2010 05-12-2010: Uważna lektura (lectio) prowadzi do odczytania Słowa na poziomie mojego życia. Sednem medytacji jest pokorne odkrywanie, jak widzi mnie Bóg, czyli prawdy o mnie. (...).
PEŁNY TEKST

ORATIO. Modlitwa obudzona Słowem - ks. Tomasz Jaklewicz
Gość Niedzielny Nr 49/2010 12-12-2010: Uważne odczytanie i szczere medytowanie Słowa rodzi w człowieku modlitwę. Oratio to trzeci etap lectio divina. Żadna modlitwa nie jest tak głęboka jak ta, która budzi się w nas w odpowiedzi na słowo Boga.
PEŁNY TEKST

CONTEMPLATIO. Wystarczy, byś był - ks. Tomasz Jaklewicz
Gość Niedzielny Nr 50/2010 19-12-2010: Lectio divina prowadzi do kontemplacji. W każdej głębokiej ludzkiej relacji przychodzi etap rozumienia się bez słów. Tak samo jest Bogiem. Ani On nic nie musi mówić, ani ja. Jesteśmy ze sobą razem. I to wystarczy.
PEŁNY TEKST

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl