O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Rekolekcje lectio divina

Rekolekcje lectio divina oparte są na wielowiekowej praktyce modlitwy słowem Bożym, sięgającej początków chrześcijaństwa. Jest dostępna dla wszystkich wierzących, którzy pragną zażyłości ze Słowem Bożym: prostych i uczonych, duchownych i świeckich.

Jest szczególnym rodzajem duchowości, radykalną formą życia chrześcijańskiego. Składają się na nią cztery etapy modlitwy słowem Bożym realizowane każdego dnia rekolekcji: lectio (czytanie) - meditatio (medytacja) - oratio (modlitwa) - contemplatio (kontemplacja).

Wierne i cierpliwe kroczenie drogą lectio divina pomaga przemodlić i zgłębić słowo Boże, aż do całkowitego poddania się jego działaniu, aż do zjednoczenia się z Jezusem, Słowem Wcielonym, który przemienia ludzkie życie i staje się jego Panem. Lectio divina jest też szczególną drogą rozeznawania życiowego powołania: "W świetle i w mocy Słowa Bożego można bowiem odkryć, zrozumieć i pokochać własne powołanie..." (Pastores dabo vobis, 47).

Program rekolekcji w dynamice lectio divina przygotowywany jest w CFD. Naszym pragnieniem jest rozpowszechniać go w Polsce i poza jej granicami, zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej, zarówno w środowiskach osób świeckich jak i zakonnych i duchownych.

Zasadnicza droga formacji obejmuje cztery etapy rekolekcji, odprawiane kolejno w corocznym odstępie czasu. Program oparty jest na egzegetycznej lekturze Ewangelii Kard. C. M. Martiniego: „Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania chrześcijańskiego”. Po czteroletniej formacji można kontynuować drogę lectio divina w seriach rekolekcji zwanych „Pogłębienie”. Rekolekcje lectio divina trwają 8 dni. Przeżywane są w klimacie pustyni, w pełnym milczeniu z indywidualnym prowadzeniem przez kierownika duchowego. Bardziej szczegółowo omówione są w specjalnym Informatorze dostępnym w sekretariacie oraz na stronie internetowej CFD.


Rekolekcje Lectio Divina w Eblągu 1-9 lipca 2018 (etapy: I-IV i Pogł.)
więcej informacji i zgłoszenia: www.wsdelblag.pl/lectiodivina.

Rekolekcje Lectio Divina 5-13 grudnia 2018 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie: List św. Pawła Apostoła do Tytusa)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-II, IV] i Piotr Szyrszeń SDS [Pogł.].

Rekolekcje Lectio Divina 5-13 września 2018 (etapy: I-IV)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-IV].

Rekolekcje Lectio Divina 2-10 sierpnia 2018 (etapy: I-IV)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-IV].

Rekolekcje Lectio Divina 30 czerwca - 8 lipca 2018 (etapy: I-III i Pogłębienie: W szkole biblijnych bohaterów. Lectio divina do wybranych fragm. ST)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-III] i Ryszard Stankiewicz SDS [Pogł.].

Rekolekcje Lectio Divina 21-29 maja 2018 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie: Ewangelia tłumaczona życiem. Lectio divina z Bratem Albertem)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-II, IV] i  Krzysztof Wons SDS [Pogł.].

Rekolekcje Lectio Divina 25 kwietnia - 3 maja 2018 (etapy: I-IV)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-IV].

Czym są rekolekcje lectio divina?
Od osoby, która pragnie kroczyć drogą "Lectio divina", oczekuje się fundamentalnego wyboru: postawienia słowa Bożego w centrum własnego życia, umiłowania go ponad wszystko, słuchania i przyjmowania słowa Bożego całym sobą: umysłem, sercem i wolą.

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl