O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Rekolekcje lectio divina

Rekolekcje lectio divina oparte są na wielowiekowej praktyce modlitwy słowem Bożym, sięgającej początków chrześcijaństwa. Jest dostępna dla wszystkich wierzących, którzy pragną zażyłości ze Słowem Bożym: prostych i uczonych, duchownych i świeckich.

Jest szczególnym rodzajem duchowości, radykalną formą życia chrześcijańskiego. Składają się na nią cztery etapy modlitwy słowem Bożym realizowane każdego dnia rekolekcji: lectio (czytanie) - meditatio (medytacja) - oratio (modlitwa) - contemplatio (kontemplacja).

Wierne i cierpliwe kroczenie drogą lectio divina pomaga przemodlić i zgłębić słowo Boże, aż do całkowitego poddania się jego działaniu, aż do zjednoczenia się z Jezusem, Słowem Wcielonym, który przemienia ludzkie życie i staje się jego Panem. Lectio divina jest też szczególną drogą rozeznawania życiowego powołania: "W świetle i w mocy Słowa Bożego można bowiem odkryć, zrozumieć i pokochać własne powołanie..." (Pastores dabo vobis, 47).

Program rekolekcji w dynamice lectio divina przygotowywany jest w CFD. Naszym pragnieniem jest rozpowszechniać go w Polsce i poza jej granicami, zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej, zarówno w środowiskach osób świeckich jak i zakonnych i duchownych.

Zasadnicza droga formacji obejmuje cztery etapy rekolekcji, odprawiane kolejno w corocznym odstępie czasu. Program oparty jest na egzegetycznej lekturze Ewangelii Kard. C. M. Martiniego: „Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania chrześcijańskiego”. Po czteroletniej formacji można kontynuować drogę lectio divina w seriach rekolekcji zwanych „Pogłębienie”. Rekolekcje lectio divina trwają 8 dni. Przeżywane są w klimacie pustyni, w pełnym milczeniu z indywidualnym prowadzeniem przez kierownika duchowego. Bardziej szczegółowo omówione są w specjalnym Informatorze dostępnym w sekretariacie oraz na stronie internetowej CFD.


Rekolekcje i sesje lectio divina w Ząbkowicach Śl. (Pallotyni) – 2018
W 2018 roku pallotyni w Ząbkowicach Śląskich proponują spotkania lectio divina:
- rekolekcje lectio divina (ośmiodniowe): 12-20 lipca, 16-24 sierpnia.

Rekolekcje Lectio Divina w Poznaniu 30 VII - 7 VIII 2018 (etapy I-III)
więcej informacji i zgłoszenia: www.biblista.pl - Poznań.

Rekolekcje Lectio Divina w Eblągu 1-9 lipca 2018 (etapy: I-IV i Pogł.)
więcej informacji i zgłoszenia: www.wsdelblag.pl/lectiodivina.

Rekolekcje Lectio Divina 5-13 grudnia 2018 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie: List św. Pawła Apostoła do Tytusa)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-II, IV] i Piotr Szyrszeń SDS [Pogł.].

Rekolekcje Lectio Divina 5-13 września 2018 (etapy: I-IV)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-IV].

Rekolekcje Lectio Divina 2-10 sierpnia 2018 (etapy: I-IV)
PROWADZĄ: duszpasterze CFD [I-IV].
BRAK MIEJSC - nie prowadzimy tzw. listy rezerwowej
o możliwość uczestnictwa można dopytywać po 25 lipca

Czym są rekolekcje lectio divina?
Od osoby, która pragnie kroczyć drogą "Lectio divina", oczekuje się fundamentalnego wyboru: postawienia słowa Bożego w centrum własnego życia, umiłowania go ponad wszystko, słuchania i przyjmowania słowa Bożego całym sobą: umysłem, sercem i wolą.

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl