O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Szkoła Kierownictwa Duchowego

Na bazie doświadczeń Szkoły Modlitwy Słowem Bożym, odkryliśmy potrzebę zwrócenia większej uwagi na towarzyszenie indywidualne w osobistej modlitwie Słowem Bożym.

Intensywne zgłębianie Słowa na modlitwie odkrywa coraz głębsze pokłady naszej psychicznej i duchowej natury. Słowo ujawnia nie tylko świat głębokich potrzeb, duchowych pragnień, ale także ludzkie uwikłania. Słowo wzywa do rozeznawania tego co jest Bożym, a co jedynie ludzkim myśleniem. Nasze doświadczenie spotkań przekonało nas, że im bardziej osoby wprowadzane są w doświadczenie modlitwy osobistej, tym większą uwagę powinny przywiązywać do korzystania z pomocy kierownika duchowego – osoby doświadczonej na drodze duchowego rozwoju, aby dobrze rozeznawać swoje życiowe wybory.

Szkoła Kierownictwa Duchowego proponuje regularnie trzy sesje weekendowe w ciągu roku. Podejmuje tematy związane z rozwojem ludzkim i duchowym oraz przygotowuje do korzystania z kierownictwa duchowego. Jest także pomocą dla kierowników duchowych, którzy prowadzą przygotowujących się do właściwego korzystania z kierownictwa duchowego a także pomaga kierownikom duchowym w podejmowaniu posługi towarzyszenia indywidualnego.

Tematy sesji zmieniają się co roku. Poniżej zostały przedstawione i omówione tematy na rok najbliższy.


Strona www poświęcona życiu i twórczości ks. K. Grzywocza

Jak radzić sobie z gniewem? 15-17 listopada 2019
SZKOŁA KIEROWNICTWA DUCHOWEGO. Celem sesji jest pomoc w radzeniu sobie z gniewem, złością i negatywnymi emocjami. Rozważania skupią się wokół uświadomienia sobie (w świetle słowa Bożego, psychologii i pedagogiki), czym gniew jest i czy zawsze musi być on toksyczny? Oprócz pochylenia się nad biblijnymi tekstami będzie można wypracować własny sposób pokonywania w sobie i w innych złości oraz negatywnych interakcji emocjonalnych. Konferencje zostaną zogniskowane wokół szeroko pojętej pomocy człowiekowi w kształtowaniu postawy łagodności.
PROWADZI: bp Janusz Mastalski - biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (od 2017 r.), familiolog, rekolekcjonista, kierownik duchowy, wykładowca pedagogiki na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.
– możliwość przesyłania zgłoszeń na sesję - od 2 stycznia 2019 –

Asceza i dyscyplina - droga piękna 4-6 października 2019
SZKOŁA KIEROWNICTWA DUCHOWEGO. Asceza i dyscyplina dzisiaj? Wydają się należeć do czasów zaprzeszłych. A jednak w życiu posiadają wartość zawsze aktualną. Pomagają kształtować dojrzałe człowieczeństwo i solidną osobowość. Przypominają o tym, że na duchowej drodze do doskonałości potrzebne są konkretne reguły i prawa, których nie można lekceważyć. Nie są celem samym w sobie, ale drogą do autentycznej wolności i pełnego pasji rozwoju. Nie mają nic wspólnego z moralizmem, lecz proponują zasady życia, które nadają właściwy kierunek w codziennym, dojrzałym postępowaniu.
PROWADZI: Amedeo Cencini FdCC - kapłan zakonny, ceniony włoski formator, psychoterapeuta, kierownik duchowy, rekolekcjonista.
– możliwość przesyłania zgłoszeń na sesję - od 2 stycznia 2019 –

Wsłuchaj się w Życie! 30 sierpnia - 1 września 2019
SZKOŁA KIEROWNICTWA DUCHOWEGO. Cóż, takie jest życie! - kwitujemy krótko trudne sprawy, których wyjaśnić nie jesteśmy w stanie. A co jeśli życie wcale nie jest takie, jakie jest? Może rację mają ci, którzy twierdzą, że życie jest takie, jak się je interpretuje, a prościej, jest takie, jak się je opowiada. Dlatego warto się wsłuchać w to „nasze życie”, bo być może nie jest jedyną i nie tą najlepszą wersją, którą warto opowiadać. Prawdziwe życie przecież jest gdzie indziej - mawia filozof. „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20) - tajemniczo dodaje św. Paweł. W trakcie sesji wsłuchamy się w samych siebie, w naszą osobistą historię, by odkryć w niej Życie. Kto wie, może zaczniemy inaczej opowiadać o życiu?
PROWADZI: Stanisław Morgalla SJ - psycholog, kierownik duchowy, wykładowca w Instytucie Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.
– możliwość przesyłania zgłoszeń na sesję - od 2 stycznia 2019 –

Budzenie się nowej wiosny w Kościele. Sesja dla prowadzących i towarzyszących w rekolekcjach lectio divina 20-22 listopada 2019 - zapowiedź
SZKOŁA LECTIO DIVINA. Kościół potrzebuje duchowych przewodników, świadków nowej jakości życia opartej na przeżywaniu codzienności w rytmie Słowa. Potrzebujemy powrotu do wiernego praktykowania lectio divina, która może obudzić w Kościele nową duchową wiosnę (Benedykt XVI). Od blisko dwudziestu lat CFD realizuje projekt ewangelizacyjny: „Cztery Ewangelie jako cztery etapy życia chrześcijańskiego”, który przygotowuje rekolekcjonistów i kierowników duchowych do dawania rekolekcji lectio divina z indywidualnym towarzyszeniem oraz animatorów grup biblijnych. Sesja przeznaczona jest dla księży, osób konsekrowanych oraz świeckich, którzy mają za sobą doświadczenie rekolekcji lectio divina według programu formacyjnego CFD.
PROWADZĄ: Innocenzo Gargano OSB Cam.- kameduła, wykładowca patrystyki na papieskich uczelniach rzymskich, współczesny mistrz duchowy lectio divina; Krzysztof Wons SDS- dyrektor CFD, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wykładowca teologii duchowości.
– możliwość przesyłania zgłoszeń na sesję - od 2 stycznia 2019 –

„Uczył nas Kościoła, w którym są relacje” - relacja z sesji „Powrót do życia...” (6-8 X 2017) dedykowanej ks. Krzysztofowi Grzywoczowi
W weekend 6-8 października 2017 r. odbyła się sesja „Powrót do życia. Słowo Boże i uzdrowienie serca”, którą prowadził Krzysztof Wons SDS, dyrektor CFD w Krakowie.

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl