O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  „Historia miłości do Słowa. Lekcja czytania Biblii̶ ...


Centrum Formacji Duchowej
Salwatorianie - Kraków
oraz
Studio Katolik

  

„Historia miłości do Słowa.
Lekcja czytania Biblii”
(DVD)

z  Innocenzo Gargano OSB Cam.
rozmawia ks. Krzysztof Wons SDS

 

Osoby, które obejrzały film „Biblio, ojczyzno moja”, miały okazję posłuchać ojca Innocenzo Gargano. Włoski kameduła, jeden z najgorliwszych promotorów tradycji lectio divina we współczesnym Kościele, tłumaczy w nim poszczególne etapy modlitewnej lektury Biblii. Teraz udostępniamy całą dwuczęściową rozmowę, którą Krzysztof Wons SDS przeprowadził z Innocenzo Gargano OSBCam. na etapie przygotowania filmu.

 

cz. l
Historia miłości do Słowa

„Chciałem już być księdzem jak miałem osiem lat, ale mama nie pozwoliła mi wyjechać z domu, więc powiedziałem mamie, albo mi pozwolisz wyjechać, albo ucieknę. Wyjechałem, znalazłem się w świecie zupełnie innym od tego mojej rodziny. Znalazłem się w Toskanii [w klasztorze kamedułów] i tam od piątej klasy podstawowej dali mi do rąk Ewangelię, Nowy Testament. I gdy czytałem płakałem, bo się wzruszałem. Miałem wtedy jakieś dziesięć, jedenaście lat. Później kontynuowa­łem, byłem wierny czytaniu jednej strony Nowego Testamentu codziennie. Dla mnie mieć Biblię w ręku oznaczało mieć Jezusa blisko siebie. Chciałem absolutnie wejść w rozumienie tekstu. Pozostał mi zwyczaj, że nie zasypiałem, jeśli przedtem nie przeczytałem przynajmniej jednej strony”.

(I. Gargano, fragmenty rozmowy)

 

cz. ll
Lekcja czytania Biblii

„Wydaje się, że kiedy otwierasz tekst Biblii, to tak jakby całe wojsko demonów wpadało na ciebie... Sprawiają, że przychodzi ci senność, masz ochotę wstać, przejść się. Cała seria różnych zachęt... I to jest wielka pokusa. Każdy znajduje bardzo wiele wykrętów, byleby tylko nie spotkać się ze Słowem. Wiesz dlaczego? Bo prawdopodobnie coś zrozumiałeś ze Słowa i już nie masz spokoju. Musisz działać zgodnie z tym, co zrozumiałeś. I dlatego chce się spać, dlatego wolimy czytać szybko. To są różne ucieczki... Więc pierwsze dwie rzeczy: ćwiczyć się w zachowaniu cierpliwości, być wiernym, punktualnym. Drugą cnotą byłaby odwaga w spotkaniu ze Słowem. Dać się przeszyć przez Słowo...”.

(I. Gargano, fragmenty rozmowy)

 

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl