O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Wrócić do naśladowania Jezusa, Dobrego Pasterza! ...


Wrócić do naśladowania Jezusa, Dobrego Pasterza!
Abp Celso Morga na Jasnej Górze

 

Arcybiskup Celso Morga Iruzubieta, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, przebywający w Polsce na zaproszenie salwatorianów z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, odwiedził we wtorek, 17 września 2013 r., Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. O godz. 12.15 odprawił Mszę Świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Koncelebrowali ją razem z nim ks. Jacek Połowianiuk, pracownik Kongregacji ds. Duchowieństwa, oraz ks. Piotr Szyrszeń SDS, duszpasterz CFD.


fot. BPJG/M.Kępiński

Dzieląc się wrażeniami pierwszej wizyty w Polsce i na Jasnej Górze abp Morga mówił, że spotkał tu ludzi, którzy mocno wierzą i kochają Matkę Bożą. Podkreślał, że wśród tych, których poznał, spotkał kapłanów, którzy pragną być wiernymi i chcą służyć ludowi Bożemu jako dobrzy pasterze. Poproszony o komentarz do apelu papieża Franciszka, by duchowieństwo zrezygnowało z luksusów i było bardziej pokorne, odpowiedział: „Papież Franciszek z mocą zachęca do powrotu do prostoty Ewangelii, szczególnie ze strony pasterzy. Wiemy dobrze, że reforma Kościoła zawsze dokonywała się poprzez reformę pasterzy. Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na powrocie do prostoty, pokory i naśladowania Jezusa, Dobrego Pasterza”.

Dzień wcześniej, 16 września, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa uczestniczył w uroczystej inauguracji kolejnej edycji dwuletniej Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych (2013-2015) organizowanej w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie pod patronatem Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa. Wśród 80 uczestników ze środowisk diecezjalnych i zakonnych są formatorzy nie tylko z Polski, ale z Austrii, Białorusi, Kazachstanu, Łotwy, Słowacji, Ukrainy i Węgier; są też duchowni obrządku greckokatolickiego.

PSz

zob. www.jasnagora.com

więcej informacji:

 • zapowiedź edycji 2013-2015 >>>.
 • homilia abpa Celso Morga >>>.
 • „Centralne miejsce Słowa Bożego w formacji integralnej
  kapłanów i zakonników”
  - wykład abpa Celso Morga >>>.
 • „La centralità della Parola di Dio nella formazione integrale
  di sacerdoti e religiosi”
  - lectio magisterailis di mons. Celso Morga >>>.
 • info o inauguracji - cz. 1 >>>.
 • info o inauguracji - cz. 2 >>>.
 • www.franciszkanska3.pl: „Szkoła inna niż wszystkie” >>>
 • „Hay la necesidad de pastores
  que sean sacerdotes siempre” >>>.
KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl