O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA  Medytacja ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
VI Niedziela Wielkiego Postu (B)

25 marca 2018 r.

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej. A Jezus im rzekł: + Wszyscy zwątpicie we Mnie. Jest bowiem napisane: Uderzę Pasterza, a rozproszą się owce. Lecz gdy powstanę, udam się przed wami do Galilei. Na to rzekł Mu Piotr: - Choćby wszyscy zwątpili, to na pewno nie ja. Odpowiedział mu Jezus: + Zaprawdę, powiadam ci: dzisiaj, tej nocy, zanim kogut dwa razy zapieje, ty trzy razy się Mnie wyprzesz. Lecz on tym bardziej zapewniał: - Choćby mi przyszło umrzeć z Tobą, nie wyprę się Ciebie. Wszyscy zresztą tak samo mówili (…).

Kiedy Piotr był na dole, na dziedzińcu, przyszła jedna ze służących najwyższego kapłana. Zobaczywszy Piotra grzejącego się przy ogniu, przypatrzyła mu się i rzekła: - I ty byłeś z tym Nazarejczykiem Jezusem. Lecz on zaprzeczył, mówiąc: - Nie wiem i nie rozumiem, co mówisz. I wyszedł na zewnątrz do przedsionka, a kogut zapiał. Służąca, ujrzawszy go, znowu zaczęła mówić do tych, którzy tam stali: - To jest jeden z nich. A on ponownie zaprzeczył. Po chwili ci, którzy tam stali, mówili znowu do Piotra: - Na pewno jesteś jednym z nich, jesteś także Galilejczykiem. Lecz on począł się zaklinać i przysięgać: - Nie znam tego człowieka, o którym mówicie. I zaraz powtórnie zapiał kogut. Wspomniał Piotr na słowa, które mu powiedział Jezus: Pierwej, nim kogut dwa razy zapieje, trzy razy Mnie się wyprzesz. I wybuchnął płaczem”.

(Mk 14, 20-26. 66-72 – fragm. Ewangelii)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Pierwszy nasz fragment z Ewangelii Męki Pańskiej ukazuje Piotra Apostoła, który wydaje się jakby nie słucha Pana Jezusa. Nie usłyszał więc, że tej nocy to „wszyscy zwątpicie we Mnie”. Wszyscy, Piotr też. Kiedy uderzają w pasterza, owce ulegają rozproszeniu. Piotr nie będzie wyjątkiem. Piotr nie słyszy nawet słów bezpośrednio skierowanych do niego o podwójnym pianiu koguta, o jego trzykrotnym zaparciu się Mistrza. Piotr jest wsłuchany w siebie, jest siebie pewny. Jakże się okaże wkrótce, zbyt pewny. On się nie zaprze. On, jak będzie trzeba, to odda swe życie za Jezusa.

W życiu ważna, potrzebna jest pewność. Niekiedy mówi się o jakimś sportowcu, że jest pewnym punktem w drużynie, taki pewniak przy kompletowaniu składu drużyny. Ważne, aby w tym pewniaku zachowała się choćby szczypta pokory, która nie pozwoli na zamianę pewności w zbytnią pewność. To bowiem kończy się fatalnie i dla zainteresowanego, i dla drużyny. Tym bardziej kiedy jest to drużyna Jezusa Chrystusa. W tej drużynie jedynym pewniakiem jest Pan. I niech tak zostanie.

Drugi fragment ukazuje Piotra w godzinie próby, konfrontacji. Ukazuje Piotra bezradnego, który zaklina się i przysięga, że nie zna tego człowieka, nie zna Jezusa. Spełniają się nie jego buńczuczne słowa: „Choćby mi przeszło umrzeć z Tobą, nie wyprę się Ciebie”, ale słowa Mistrza: „…Tej nocy, zanim kogut dwa razy zapieje, ty trzy razy się Mnie wyprzesz”. Pianie koguta sprawia, że Piotr odurzony pewnością siebie, niejako trzeźwieje, dochodzi powoli do prawdy o sobie. Tak o to twardziel z nad Jeziora Galilejskiego, ten, który często z kapryśnym jeziorem walczył o życie, zmagając się z wysokimi falami i przeciwnym wiatrem, który często po trudach nocy przybijał do brzegu z pustymi sieciami, wybucha płaczem. Piotr przyjmuje ten dar łez. One go oczyszczą. On bowiem ciągle uczył się myśleć o tym co Boże a nie ludzkie, uczył się nie wysuwać się przed Mistrza, ale pokornie podążać za Nim. Pianie koguta zapowiadało nie tylko nowy dzień, ale też narodziny nowego Piotra.

Zapewne trudno byłoby zliczyć ile razy ja zaparłem się Jezusa, wyparłem się z Nim znajomości, słowem czy też czynem udowadniałem światu, że Go nie znam. Jakże często powodem takich moich postaw nie była zbytnia pewność siebie, ale brak zwyczajnej pewności, zakorzenienia życia w Ewangelii, płycizna mojej relacji z Panem Jezusem. Jakże często moje wyznanie, że nie znam Jezusa, było do bólu prawdziwe. Co gorsza milczał wówczas mój wewnętrzny „kogut”, moje sumienie. Nie zapalała się czerwona lampka ostrzegawcza. A co za tym idzie, nie było łez, żalu, chęci poprawy, pragnienia zdecydowanie lepszej jakościowo relacji z Jezusem. Co było? Za wszelką cenę ratowanie własnej skóry. Może mi trzeba prosić o dar łez nawrócenia.

Pomyślę i przemyślę, jak najlepiej przeżyć czas Wielkiego Tygodnia. Zaplanuję udział w ceremoniach Triduum Paschalnego. Jeżeli tego jeszcze nie uczyniłem skorzystam z sakramentu świętej spowiedzi. Zaangażuję się też na miarę moich możliwości i potrzeb zgłaszanych pod moim adresem w pomoc w zewnętrznych przygotowaniach do Świąt Wielkiej Nocy (pomogę umyć okna, wytrzepię dywany itp.).

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Sfora psów mnie opadła,
otoczyła mnie zgraja złoczyńców
Przebodli moje ręce i nogi,
policzyć mogę wszystkie moje kości...
(Ps 22, 17-18)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Panie, pomocy moja, spiesz mi na ratunek !

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Centrum Formacji Duchowej poleca:

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2018

KONTAKT ZGŁOSZENIE
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl