O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Spotkania z Jezusem na górze 24-26 sierpnia 2018 - homilie


Spotkania z Jezusem na górze
SZKOŁA MODLITWY SŁOWEM BOŻYM
24-26 sierpnia 2018

 

W dniach  24-26 sierpnia 2018 r. trwa sesja formacyjna: „Spotkania z Jezusem na górze”. Spotkanie w ramach Szkoły Modlitwy Słowem Bożym prowadzi Joachim Stencel SDS - duszpasterz CFD w Krakowie, kierownik duchowy i rekolekcjonista.

NAGRANIA konferencji >>>
INFO o sesji >>>

---------------------------------------------------------------------

NAGRANIA I TEKSTY HOMILII
które wygłosili: Ryszard Stankiewicz SDS,
Daniel Banaszkiewicz SDS i Joachim Stencel SDS

---------------------------------------------------------------------

Góry zdobywają ci, którzy mają w sobie pokorę
homilia – święto św. Bartłomieja Apostoła, 24 sierpnia 2018
Ap 21, 9b-14; Ps 145, 10-13ab.17-18; J 1, 45-51

NAGRANIE HOMILII Z 24 SIERPNIA 2018
[KLIKNIJ, BY ODSŁUCHAĆ]

Nim przyjdzie nam przejść przez jedną z tych bram, o której słyszeliśmy w pierwszym czytaniu, i zająć miejsce w Nowym Jeruzalem, to przed nami jeszcze wiele trudu, poświęcenia, zaangażowania, ofiarności, bo przecież tu na ziemi każdego dnia budujemy tę wielką wspólnotę, jaką jest Kościół święty. Podobnie jak Niebieskie Jeruzalem, tak wspólnota Kościoła, swój fundament odnajduje w dwunastu Apostołach Baranka, w ich życiu, nauczaniu i świadectwie, które dali Jezusowi. Dla jedenastu z nich to świadectwo, ich życie zakończyło się męczeńską śmiercią, w tym dla apostoła Bartłomieja, którego często utożsamia się z Natanaelem. Także i on swoje życie oddał za Jezusa. (…)

(…)

(…) wszyscy podkreślają, że tak naprawdę zdobywanie gór dokonuje się w sercu himalaisty. Ważne jest przygotowanie mentalne, nastawienie wewnętrzne. Podkreśla się, że w tym przygotowaniu mentalnym najważniejsza jest pokora wobec gór. Góry nie znoszą ludzi pyszałkowatych, nie znoszą ludzi zbyt pewnych siebie. Nie znoszą ludzi, którym się wydaje, że to takie…, że… w klapkach można wyjść na Rysy. Niektórzy to próbują nawet robić i może raz się uda, ale następnym razem można ponieść tego ogromne konsekwencje. Ludzie zbyt pewni siebie, zbyt dumni, często już w górach zostali na zawsze. Góry stały się ich grobem, także grobem ich zbytniej pewności siebie. Więc, jak te wielkie góry i te mniejsze zdobywają ci, którzy mają w sobie pokorę, tak i my o tę łaskę, o łaskę pokory, chcemy prosić na początku naszej drogi z Jezusem na ewangeliczne góry. Niech te góry będą przez nas zdobywane w pokorze serca! I niech Jezus coraz bardziej zdobywa naszą górę, nasze serce! Niech się umacnia, niech się pogłębia nasza relacja z naszym Zbawicielem!

Ryszard Stankiewicz SDS

---------------------------------------------------------------------

 

Będę słuchał tego, co Bóg mówi: oto ogłasza pokój!
homilia – sobota 20. tygodnia okresu zwykłego (rok II), 25 sierpnia 2018
Ez 43, 1-7a; Ps 85, 9ab.10-14 Mt 23, 1-12

NAGRANIE HOMILII Z 25 SIERPNIA 2018
[KLIKNIJ, BY ODSŁUCHAĆ]

„Będę słuchał tego, co Pan Bóg mówi: oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom” (Ps 85, 9). Drodzy Bracia i Siostry! Pragnienie pokoju to jedno z bardzo głębokich pragnień, które jest w sercu każdego z nas. W świecie rozdartym przez różne konflikty, wojny. Często te konflikty są na zewnątrz niewidoczne. Może na zewnątrz wspólnota czy rodzina, w której żyję wygląda poprawnie, wszystko jest zadbane i posprzątane, a jednak przez nasze serca przewala się ciągle stan wojenny. Pokój jest wielkim pragnieniem każdego z nas. Często, tęskniąc za pokojem, doznajemy pokusy, by go budować przez zmianę drugiego człowieka. Być może słuchając słów Jezusa, że „na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze”, słuchając o tym, co oni robią,… Kiedy słucham tego dobrze mi znanego fragmentu Ewangelii, szukam w pamięci jakiegoś faryzeusza. Myślę może, że to mój przełożony, współmałżonek, sąsiad, współbrat. I żałuję, mówiąc sobie: „Jaka szkoda, że on tego nie słyszy! Szkoda, bo to by się mu przydało!”. Być może myślę sobie: „Jak to dobrze, że nie jestem jak ci, o których Jezus mówi!”. (…)

(…)

Daniel Banaszkiewicz SDS

---------------------------------------------------------------------

 

………
homilia – uroczystość NMP Częstochowskiej, 26 sierpnia 2018
Iz 2, 2-5; Ps 48, 2-3ab.9-11.13-15; Ga 4, 4-7; J 2, 1-11

NAGRANIE HOMILII Z 26 SIERPNIA 2018
[KLIKNIJ, BY ODSŁUCHAĆ]

Joachim Stencel SDS

---------------------------------------------------------------------

 

 

  
 
 

 

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl