O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Szkoła Lectio Divina na Ukrainie - 21 maja 2019 - relacja ...


Szkoła Lectio Divina na Ukrainie
dla prowadzących i towarzyszących w rekolekcjach lectio divina
Lwów, 21 maja 2019

- RELACJA -

 

We wtorek, 21 maja 2019 roku, w kurii metropolitalnej obrządku łacińskiego we Lwowie odbyła się sesja formacyjna dla prowadzących rekolekcje lectio divina i zainteresowanych tą formą posługi. Spotkanie takie odbyło się po raz trzeci; poprzednie odbyły się w listopadzie 2017 i 2018 roku.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. „Uczestnicy z różnych miejsc Ukrainy i różnych obrządków, rzymsko- i greckokatolickiego, dzielili się, jak starają się żyć lectio divina u siebie, prowadząc rekolekcje czy dni skupienia, jakie mają pytania i problemy, jak można je rozwiązać i pomagać sobie nawzajem” [www.rkc.lviv.ua].

Podstawą refleksji była Ewangelia wg św. Mateusza. Krzysztof Wons SDS wygłosił konferencję nt. „Dynamika życia w rytmie Słowa według Ewangelii wg św. Mateusza”.

W maju 2019 roku – staraniem Видавництво Святого Павла – ukazał się przekład ukraiński publikacji Krzysztofa Wonsa SDS „Powierzyć się Jezusowi. Rekolekcje ze św. Mateuszem” [„Довіритися Ісусові. Реколекції зі святим Матеєм”].

=== === ===

„Po raz trzeci spotykamy się we Lwowie na drodze lectio divina z tymi, którzy chcą być animatorami tego niezwykle ważnego doświadczenia (…) w Kościele: słuchania słowa Bożego, które w tradycji Kościoła oznacza, że najpierw czytamy, potem medytujemy, modlimy się Słowem i kontemplujemy” – mówi Krzysztof Wons SDS. „To, co najważniejsze w tych spotkaniach, to powrót do korzeni, do źródła, które dla Kościoła jest zawsze pierwsze. Tym źródłem jest słuchanie Słowa żywego, Słowa wcielonego, spotkanie ze Słowem żywym, wcielonym, z Jezusem Chrystusem. (…) Kościół rodził się i rodzi, i żyje ze słuchania Słowa Bożego, które staje się ciałem, z którym potem w sposób osobowy spotykamy się w sakramentach. Lectio divina oznacza powrót do tej pierwotnej, pierworodnej kultury Kościoła, jaką jest zasłuchanie w Słowo Boga”.

„Dlaczego to takie ważne?” pyta rekolekcjonista w Krakowa i odpowiada odwołując się do określenia „lectio divina”, które oznacza „Boże czytanie”, czyli także takie czytanie, w którym „słowo Boże uczy nas po Bożemu czytać rzeczywistość”. „Kto będzie nasycał się Bożym słowem, kto będzie zgłębiał, daj Boże, codziennie słowo Boże, kto będzie je czytał i medytował, modlił się nim i kontemplował je, ten zauważy, że rzeczywiście jego myślenie się przemienia, że jego mowa się zmienia, że jego spojrzenie staje się nowe. ‘Nowe’ czy ‘przemienione’ nie oznacza oddzielone od tego świata, ale dokładnie odwrotnie: człowiek lectio divina to jest człowiek, który - zanurzony w Słowie - może także zanurzyć się w sprawach tego świata, ale po to, by ewangelizować świat, bo słowo Boga, - zwłaszcza Ewangelie, które czytamy i którymi tutaj się modlimy -, kryje w sobie tę nową kulturę życia. Chodzi więc o to, by człowiek lectio divina stawał się ewangelizatorem” - mówił salwatorianin z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

zob. День зосередження для духовенства і мирян у динаміці «lectio divina» у Львові.

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl