O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – V Niedziela Wielkiego Postu ( ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

V Niedziela Wielkiego Postu (rok A)
29 marca 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„A ci, którzy żyją według ciała, Bogu podobać się nie mogą. Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy. Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na skutki grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia. A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha”.

(Rz 8, 8-11 – drugie czytanie)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Człowieczy duch i człowiecze ciało tak mocno ze sobą złączeni, że wręcz nierozłączni. Wzajemnie siebie potrzebują, choć bywa, że ich, nazwijmy to „interesy”, bywają rozbieżne, przeciwstawne i wówczas razem im nie po drodze. Bywa też, że w człowieku ze sobą walczą o władze, panowanie, przewodnictwo. Zwłaszcza ciało pragnie ciągle poszerzać strefę swoich wpływów, kosztem ducha. Kiedy mu się to uda, to najczęściej i ono cierpi, i duch, bo jak pisze święty Paweł, ci którzy żyją według ciała Bogu podobać się nie mogą, nawet nie są w stanie się podobać. Apostoł przypomina, że ciało podlega prawu śmierci ze względu na skutki grzechu, co najbardziej paradoksalne, także tych popełnionych w sferze ducha. Duchowi jest to oszczędzone. Śmierć to bardzo bolesny moment rozdzielenia ciała od ducha. Ciało umiera, obraca się w proch. Cóż pozostaje duchowi jak tęsknić i czekać aż Pan w mocy swego Ducha przywróci do życia śmiertelne ciało i znowu będą razem, duch i ciało, już na zawsze, na wieczność.

Moje ciało, mój duch współpracują czy też ciągle ze sobą walczą, rywalizują? Czy pamiętam, że siebie wzajemnie potrzebują, bo ciało dla ducha jest jak dom, duch zaś sprawia, że ten dom, ciało jest pełne życia? Czy mojemu duchowi dobrze jest w moim ciele? Czy mój duch nie lekceważy ciała, ale je szanuje i zaprasza do owocnej współpracy? Czy pamiętam, że Jezus zbawił i ciało i ducha? Czy żyjąc w stanie łaski uświęcającej, sprawiam, że przenika mnie, umacnia, prowadzi Duch Boży?

Pomodlę się o dar harmonijnego pogodzenia w sobie tego co duchowe z tym co cielesne. Przyjrzę się realizacji moich wielkopostnych postanowień. Dalej będę wspierał modlitwą zmagania z epidemią koronowirusa.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

U Pana jest łaska,
u Niego obfite odkupienie.
On odkupi Izraela
ze wszystkich jego grzechów…
(Ps 130, 5-6)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Bóg Zbawicielem, pełnym miłosierdzia!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

www.cfd.sds.pl/rekolekcje-w-godzinie-proby

Polecamy!

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl