O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  „Dlaczego Jan Paweł II, jak ten trędowaty, kładł się kr ...


Dlaczego Jan Paweł II, jak ten trędowaty, kładł się krzyżem?

 

Homilia wygłoszona przez abpa Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego, 30 czerwca 2017 r., w pierwszym dniu rekolekcji lectio divina w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie [Rdz 17, 1.9-10.15-22; Ps 128, 1b-5; Mt 8, 1-4 – teksty z piątku 12. tygodnia zwykłego (rok I), 30 czerwca 2017].

 

NAGRANIE HOMILII Z 30 CZERWCA 2017
[KLIKNIJ, BY ODSŁUCHAĆ]

 

Człowiek z marginesu. Człowiek, który nie może żyć we wspólnocie z innymi, bo jest trędowaty. Człowiek – samotnik uczy nas modlitwy i to nie po raz pierwszy w Ewangelii. „Upadł przed Nim”. Może to pierwsza forma modlitwy: upaść przed Bogiem! Zapytałbym moich współbraci, kapłanów, począwszy oczywiście od księdza Krzysztofa: „Kiedy ostatni raz leżałeś krzyżem w kaplicy?”, bo przecież kapłani między przedsionkiem a ołtarzem mają leżeć i płakać (por. Jl 2, 17). Położyliśmy się podczas naszych święceń, mówiąc: „Nie należymy do świata”. Jesteśmy bezradni. Sami nic nie zrobimy! Nic! A jak zrobimy, jak sami coś zrobimy, … to musimy iść do spowiedzi. Natomiast, jak będzie działał we mnie Jezus, to będą się dziać cuda; beze Mnie, bo to nie ja [będę działać].

Kiedy przygotowywaliśmy, gdziekolwiek na świecie, pielgrzymki Jana Pawła II, najpierw trzeba było pojechać, około miesiąc wcześniej… We wszystkich nuncjaturach, czyli ambasadach Stolicy Apostolskiej, nuncjusze mówili: „Tu już był kiedyś Jan Paweł II i w tej kaplicy leżał krzyżem”. Co ma wspólnego trędowaty ze świętym Janem Pawłem II? No właśnie to, że przed Jezusem leżał krzyżem; to, że padają Jezusowi do stóp. Taka jest pierwsza forma modlitwy: upaść do stóp… taki, jaki jestem! Sekretarze Ojca Świętego mówią, że także na Watykanie w kaplicy bardzo często widzieli go leżącego krzyżem. Dlaczego? Miałby tyle grzechów? Dlaczego kładł się krzyżem? A może to jest właśnie taka modlitwa, jak dalej uczy nas trędowaty: „Panie, jeśli chcesz”. To jest tak, jakby powiedzieć: „Bądź wola Twoja, a nie moja! Święć się imię Twoje, a nie moje! Przyjdź królestwo Twoje, a nie moje!”. Przecież to jest „Ojcze nasz!”. Tę modlitwę odmawiamy codziennie.

„Bądź wola Twoja”. W minioną niedzielę pojechałem do kamedułów, bo miałem skupienie dla księży. Tego nigdy nie robię, bo papież zabronił mi zajmowania się tym, co do mnie nie należy, ale nie raz można tak ukryć się. I ponieważ nie mogę jeździć na żadne rekolekcje, skupienia, kongresy, … to księża przyjechali do Rzymu. Przyjechała trzydziestka duszpasterzy młodzieżowych, akademickich. Jakoś pośród biednych jest łatwo, pośród księży trudniej, więc pojechałem do Frascati, do kamedułów, po prostu „poopalać się” przed Najświętszym Sakramentem, posiedzieć sobie przed Panem Jezusem. I w pewnym momencie wchodzi brat Emmanuel, – ja siedziałem w bocznej nawie –, wdrapuje się na ołtarz i całuje tabernakulum; i potem wychodzi. Pytany o to, po co się tam wdrapuje, mówi: „żebym dalej w ciągu dnia pełnił wolę Bożą, bo jak pełnię swoją wolę, to… biedny klasztor”. „Panie, jeśli chcesz”.

Kiedy pytano mnie nie raz o Jana Pawła II, ponieważ sześć/siedem lat, tych ostatnich, tych najcięższych, byłem podczas każdej liturgii przy Ojcu Świętym, to na myśl przychodziła mi taka synteza, którą znajdziecie w brewiarzach na samym końcu – modlitwa Klemensa XI jako dziękczynienie po Mszy Świętej: „Pragnę tego, czego Ty pragniesz! Pragnę tak, jak Ty pragniesz! Pragnę w sposób, w jaki Ty pragniesz! Pragnę tak długo, jak Ty pragniesz!”. Dzisiaj ta modlitwa, – bo ta Ewangelia jest dla mnie i dla ciebie –, chyba powinna stać się naszą, bo to jest dokładnie: „Panie, jeśli chcesz”. Brat Emmanuel wskakiwał na ołtarz, całował tabernakulum, bo – potem na furcie mówił –: „jeśli nie będę pełnił woli Bożej, nie będę miał nigdy pokoju w sercu”.

abp Konrad Krajewski

 


„Patrzyłem jak żył i umierał Jan Paweł II”
świadectwo ks. prałata
Konrada Krajewskiego
CFD – Kraków, 18 marca 2011


„Dlaczego Jan Paweł II, jak ten trędowaty,
kładł się krzyżem?”

homilia abpa Konrada Krajewskiego
CFD – Kraków, 30 czerwca 2017

 

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl