O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XIV Niedziela Zwykła (A) R ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XIV Niedziela Zwykła (rok A)
5 lipca 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie»”.

(Mt 11, 25-30 – Ewangelia)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Mamy wakacje a Pan Jezus zaprasza nas, abyśmy się uczyli, uczyli od Niego. W świecie gdzie rozplenił się hałas i zgiełk, On nas zachęca do cichości, do wejścia w siebie, w relacjach zaniechania krzyku i wydzierania się jeden na drugiego. W świecie, gdzie jak się wydaje ludzie pyszni celebrują sukcesy, cieszą się życiowym powodzeniem, On pragnie, abyśmy byli pokorni, mówili „przepraszam”, zamiast przepychać się łokciami. W świecie, gdzie promuje się wolność bez skrępowania, luzactwo a co za tym idzie także brak odpowiedzialności za czyny i podejmowane wybory, Pan pragnie byśmy nieśli jarzmo Jego Ewangelii, promując wolność, która idzie w parze z odpowiedzialnością. Ono na początku uwiera, krępuje, przeszkadza, ale niesione wytrwale z upływem czasu daje coraz więcej słodyczy, która nie podnosi ani nie zaniża poziomu cukru ponad normę czy po niżej, ale podnosi poziom miłości. Pan nie chce, abym udawał życiowego twardziela, abym śmiało korzystał z pokrzepienia, umocnienia, które mi daje.

Czy ja korzystam z tego pokrzepienia? Czy może zaciskam zęby i pięści i tak przebijam się przez życie, przy okazji krzywdząc innych, szczególnie słabszych? Czy ja się uczę od Jezusa, uczę wytrwale, codziennie, bez przerwy na wakacje czy ferie? Czy brak widocznych postępów w tej nauce mnie zniechęca czy zaprasza do większego zaangażowania, podcina skrzydła czy mobilizuje? Może nie przepadam za słodyczami lub muszę się w ich spożyciu ograniczać, ale jeżeli chodzi o słodycz, którą proponuje mi Pan, to nie mam ograniczeń? Czy coraz lepiej rozumiem wartość ciszy i milczenia w życiu ucznia Pana Jezusa, w swoim życiu? Rozumiem i praktykuję? Czy jak tylko mogę ograniczam wpływ hałasu na moje życie i innych? Lubię pyszne posiłki, ale unikam słów, postaw, które zamieniają mnie w żywy pomnik pychy? Jestem człowiekiem wolnym w „gębie” czy w sercu?

Pomodlę się o serce pokorne, o umiłowanie ciszy i milczenia, o dar prawdziwej wolności. Kupię sobie dobre ciastko i zjem, podzielę się z innymi, ze świadomością, że jarzmo Pana jest słodsze.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Pan jest łagodny i miłosierny
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich,
a Jego miłosierdzie nad wszystkim co stworzył…
(Ps 145, 8-9)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi!

 

Udającym się na wakacje i urlopy,
życzę miłego, udanego wypoczynku.

Odpoczywając nie zapomnijcie o Bożym słowie.
Od jego lektury, modlitwy nim
nie róbcie sobie nawet krótkich wakacji.

ks. Ryszard SDS
  

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl