O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XVI Niedziela Zwykła (A) R ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XVI Niedziela Zwykła (rok A)
19 lipca 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha”.

(Mt 13, 40-43 – fragm. Ewangelii)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii maluje straszliwą wizję końca tych, którzy sieją chwast, tam gdzie On zasiał pszenicę. Dramatyczny koniec tych, którzy pomimo wielu próśb, apeli, wezwań o nawrócenie, pozostali głusi, trwający, niejako „zakochani” w złu, czyniący je wręcz z pasją wbrew Bogu i dobru ludzi, swoich braci i sióstr.

To jest przestroga także dla mnie, a jednocześnie zachęta do włączenia się w akcję ratowania tych, którzy jak bezmyślne istoty idą wprost na zatracenie, którzy ośmielili się rzucić Panu Bogu wyzwanie. Pomogę ich ratować. W ich intencji będę się gorliwie modlił, za ich nawrócenie ofiaruję swe cierpienia.

Na tle ukaranych w pełni zajaśnieją ci, którzy sieją pszenicę, którzy często w życiu są niejako w cieniu, na drugim planie, którzy idą pod prąd modom, opiniom, zachowaniom tego świata. Oni w zgiełku, hałasie świata nie tylko potrafią, ale pragną usłyszeć Boga i wypełnić Jego wolę.

Czy w imię taniej popularności, doraźnych korzyści nie ogarnia mnie pokusa, aby stanąć po stronie tych, co sieją chwast? Czy umiem w cieniu, bez oklasków i kamer czynić dobro, czynić je każdego dnia, czynić jak najwięcej? Czy pamiętam, że im więcej na świecie, we mnie, w moim życiu dobrego smaku, tym mniej miejsca dla złego, im więcej pszenicy, tym mniej chwastu? Czy w moim życiu nie tylko słyszę Boga, ale także Go słucham, pełnię Jego wolę, pomagam w tym innym? Czy już tu za życia na tej ziemi pragnę, aby moje życie jaśniało Bożą sprawiedliwością, było Bożym życiem a nie bezbożnym?

Pomodlę się za tych, którzy idą w zaparte i sieją chwast na Bożym polu o dar nawrócenia, aby sobie uświadomili, że chwast w przeciwieństwie do pszenicy nie daje życia. Pomodlę się za wypoczywających, aby tam gdzie odpoczywają, byli jak pszenica a nie chwast. O ustanie pandemii, zdrowie dla chorych, siłę, dla tych, którzy niosą im pomoc i wsparcie, dar wieczności z Bogiem dla tych, którzy odeszli.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Ale Tyś, Panie, Bogiem łaski i miłosierdzia,
do gniewu nieskory, łagodny i bardzo miłosierny.
Wejrzyj na mnie
i zmiłuj się nade mną…
(Ps 86, 15-16)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Panie, Ty jesteś dobry i łaskawy!

 

Udającym się na wakacje i urlopy,
życzę miłego, udanego wypoczynku.

Odpoczywając nie zapomnijcie o Bożym słowie.
Od jego lektury, modlitwy nim
nie róbcie sobie nawet krótkich wakacji.

ks. Ryszard SDS
  

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl