O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – 29. Niedziela Zwykła (A) R ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XXIX Niedziela Zwykła (rok A)
18 października 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?». Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!». Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?». Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga»”

(Mt 22, 15-21 – Ewangelia)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

W kontekście dzisiejszej, niedzielnej Ewangelii moglibyśmy zapytać: Co należy do Pana Boga? Co należy Mu oddać? Wydaje się, że do Pana Boga należy wszystko jako Stwórcy i Pana. To zbyt wielkie uogólnienie. A co konkretnie – zapytamy? Oddać Panu Bogu odpowiednią ilość czasu i sił poświęconego modlitwie, w tym czasu przeznaczonego na udział w niedzielnej Mszy św. Pamiętać w życiu, aby kierować się Bożymi przykazaniami, wszystkimi przykazaniami a nie tylko wybranymi czy tymi, które mi pasują. Na banknotach są wizerunki różnych, ważnych postaci historycznych, człowiek zaś nosi w sobie obraz i podobieństwo do swego Stwórcy i ważne, aby o ten obraz dbał, żyjąc, pamiętał do Kogo jest podobny i aby to miało przełożenie na jego słowa i czyny. Nie płacąc podatków, płacąc je w niepełnym wymiarze można trafić pod lupę Urzędu Skarbowego, sądu a nawet do więzienia. Zaniedbując zobowiązania wobec Pana Boga można ostatecznie utracić Boże życie w sobie a w ostateczności nawet niebo czyli życie z Bogiem na zawsze. Cezar, władza często do płacenia podatków w pewien sposób przymusza, Pan Bóg o swoich prawach wobec człowieka przypomina, do ich wypełniania zachęca, informując też o konsekwencjach jakie człowiek poniesie, kiedy tego zaniecha czy to zaniedba.

Czy pamiętam o moich powinnościach wobec Pana Boga? Czy regularnie się z nich wywiązuję, je wypełniam? Czy nie odkładam ich wypełnienia na później, ciągle odkładam? Czy nie każę Panu Bogu czekać aż łaskawie sobie o Nim przypomnę? Czy wypełniam wszystkie powinności a nie tylko niektóre? Czy wywiązuję się z moich zobowiązań wobec władzy, państwa? Czy w realizacji zobowiązań wobec państwa i Pana Boga jestem uczciwy, rzetelny, terminowy? Czy zdaję sobie sprawę, że z płacenia podatków można prosić o zwolnienie, ulgi, o zwolnienie z miłowania prosić Pana Boga nie wypada?

Postanowię regularnie i na czas oddawać Bogu to, co do Niego należy i być też prawym obywatelem mojej ziemskiej ojczyzny! Pomodlę się o ustanie pandemii, o zdrowie dla chorych, o potrzebne środki w ich leczeniu, o siły dla lekarzy, personelu medycznego.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Oddajcie Panu, rodziny narodów,
oddajcie Panu chwałę i uznajcie Jego potęgę.
Oddajcie Panu chwałę należną Jego imieniu,
przynieście dary i wejdźcie na Jego dziedzińce…
(Ps 96, 7-8)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Wielki jest Pan, godzien wszelkiej chwały!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Polecamy!

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl