O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina - I Niedziela Adwentu - 29 listopada ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

I Niedziela Adwentu (rok B)
29 listopada 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Jezus powiedział do swoich uczniów: «Uważajcie i czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie»”

(Mk 13, 33-37 – Ewangelia)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

W niedzielnej Ewangelii czytamy słowa: Bo nie wiecie, kiedy ten czas nadejdzie. Przyjmijmy czysto hipotetycznie, że znamy ten czas, znamy rok, miesiąc, dzień, godzinę a nawet minutę powtórnego przyjścia Pana Jezusa. Czy ta znajomość by nam pomogła w jak najlepszym przygotowaniu się do tego spotkania? Zapewne tak. Wielu nam a może zdecydowanej większości ta wiedza co do końca świata pomogłaby, do tego wydarzenia dobrze się przygotować. Zapewne jednak i tak znaleźli by się tacy, co by z tej wiedzy nie skorzystali i w chwili powrotu Pana na ziemi byli nie przygotowani. Podobnie jak niektórzy studenci, znający termin egzaminu, jednak ciągle odkładający przygotowanie się do niego na ostatnią chwilę. Także wielu z nich przystępuje do niego bez przygotowania, licząc na wielki łut szczęścia, na cud.

Ja nie wiem kiedy przyjdzie powtórnie Pan. Wiem, że przyjdzie i staram się być do tego przygotowany, staram się o to każdego dnia.

Co robić, aby nie myśleć o końcu świata, powtórnym przyjściu Pana Jezusa a jednocześnie być do niego jak najlepiej przygotowanym? Odpowiedź jest prosta. Sumiennie, rzetelnie, owocnie wypełniać obowiązki, zadania powierzone nam przez Pana Jezusa. Na taką postawę liczył gospodarz z Ewangelii, który każdemu wyznaczył zajęcie. Pojawiali się bowiem w historii tacy chrześcijanie, którzy ogłaszali szybki koniec świata i popadali w bezczynność, nic nie robienie, zamieniali się w życiowych pasożytów, żyli na garnuszku wspólnoty, no bo przecież oni oczekują na powtórne przyjście Pana. Na Jezusa zaś oczekuje się pracując a nie bumelując, oczekuje się aktywnością a nie bezczynnością.

Znam swoje obowiązki, zadania i sumiennie je wypełniam. Pan może być spokojny o swoje mienie. Kiedy wróci będzie ono w jak najlepszym stanie i do tego jeszcze pomnożone.

W Ewangelii czytamy słowa, aby Pan nas nie zastał śpiącymi. Czyżby w oczekiwaniu na Pana zabroniony był sen. Nie. Człowiek sumiennie wypełniający swe zadania i obowiązki potrzebuje dobrego snu. Dla niego sen nie jest ucieczką od zadań, obowiązków, ale czasem nabrania nowych sił do ich realizacji. Śpiący to ci, którzy ciągle się uchylają od swych zadań wyznaczonych im przez Pana lub czynią to czego im nie polecił czy wręcz zakazał i trudno ich obudzić.

Dbam o odpowiednią ilość snu, ale nie przesypiam swego życia. Śpiąc, odpoczywam a nie uchylam się od życiowych zadań. Nie traktuję snu jako ucieczki od życia.

Pomodlę się o owocne i twórcze przeżycie czasu adwentu dla całego Kościoła i dla siebie mimo panującej pandemii. Pomyślę o konkretnym postanowieniu adwentowym jako moim prezencie pod choinkę dla Pana Jezusa. Polecę Bogu wszystkich spowiedników, penitentów, rekolekcjonistów, którzy może w ograniczonym zakresie, będą pomagać wiernym przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia i aktywnie oczekiwać na ponowne przyjście Pana.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Usłysz, Pasterzu Izraelu,
Ty, który zasiadasz nad cherubinami.
Zbudź swą potęgę
i przyjdź nam z pomocą…
(Ps 80, 2-3)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Polecamy!

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl