Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

XXXIII niedziela zwykła, rok C, 13.11.2022 r.

I. Lectio: Czytaj z wiarąi uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?» Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw „musi się stać”, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi” i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

Łk 21,5-19

 

II. Meditatio: Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Zapewne przykry był widok zniszczonej świątyni jerozolimskiej, której zburzenie zapowiedział Pan Jezus, nie mniej przykry jest widok zrujnowanej świątyni ludzkiego serca.

W jakim stanie jest świątynia mojego serca, życia? Czy jest przyozdobiona tylko tym co ludzkie np. modnymi ciuchami, czy też pięknem Bożej łaski? Zachwyca czy przeraża? Zachęca do modlitwy czy zniechęca?

Ciągle pojawiają się ludzie, którzy proponują innym swoje przywództwo. Jezus nas przestrzega, aby za nimi nie chodzić. Jak i też nie dać się zmanipulować tym, którzy ciągle wieszczą rychły koniec świata, twierdząc, że doskonale znają Boży kalendarz. Nasze zadanie to codziennie podążać za Chrystusem i czynić świat coraz lepszym i piękniejszym, gotowym na drugie przyjście Pana Jezusa o godzinie ustalonej przez Ojca.

Czy ja idę za Panem? Czy dbam o dobro i piękno swego życia a więc i świata, w którym żyję? Czy szanuję tych, którzy mi pomagają pięknie i mądrze żyć, ale pierwszeństwo ma zawsze Pan Jezus?

Pan Jezus podpowiada, że czas prześladowań będzie dla Jego uczniów doskonałą okazją do składania świadectwa. To nie znaczy, że w życiu mam czekać na takie czasy i że tylko takie czasy są najlepszą przestrzenią dla chrześcijańskiego świadectwa. Trzeba mi je dawać także w czasach pokoju i ludzkiej życzliwości, dawać je w każdej sytuacji, tu i teraz.

Czy o tym pamiętam? Czy świadczę o Panu Jezusie, tak w czasie pokoju, jak i w czasie niepokojów czy prześladowań? Czy pamiętam, że w jednym i drugim czasie dawanie świadectwa o Panu jest wymagające, wymaga poświęcenia życia, w niektórych przypadkach aż do ofiary z niego? Czy pamiętam, że czas pokoju, bezpieczeństwa często usypia świadków Chrystusowej Ewangelii tak, że ich świadectwo słabnie czy ulega zniekształceniu lub rozmyciu a w ekstremalnych przypadkach zamienia się w anty świadectwo?

Poproszę Pana o moc i siłę w dawaniu autentycznie, ewangelicznego świadectwa. Pomodlę się za uczniów Pana Jezusa, których życie z różnych powodów uległo moralnej czy duchowej ruinie, aby jak najszybciej z Bożą pomocą podjęli trud jego odbudowy. Dalej będę się modlił o pokój na Ukrainie, świecie, ludzkich sercach. Pomodlę się za zmarłych.

 

III  Oratio: Teraz ty mów do Boga.

Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

W obliczu Pana, który nadchodzi,
bo przychodzi osądzić ziemię.
On będzie sądził świat sprawiedliwie
i ludy według słuszności...

Ps 98,9

 

IV Contemplatio:

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie

opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS