Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow
21.04.2023

Z Biblią w pustelni, pośród cudu natury

Z Biblią w pustelni, pośród cudu natury
XI seminarium lectio divina w Eremie św. Jerzego w Rocca di Garda

Kochani,

na gorąco dzielę się z Wami wydarzeniem, które co dopiero się zakończyło. Przebywaliśmy z grupą kierowników duchowych i współpracowników krakowskiego CFD we wspólnocie mniszej kamedułów w Pustelni św. Jerzego we Włoszech.  To miejsce notabene od ponad dwudziestu lat w dużej mierze naznacza nasze posługiwanie, duchowość lectio divina i głoszenie Słowa, którym dzielimy się z Wami CFD – Domu Słowa.

W dniach 11-19 kwietnia br. przebywaliśmy u kamedułów w Pustelni św. Jerzego w Rocca di Garda, k. Werony. Kolejny raz był z nami o. Innocenzo Gargano, kameduła, profesor teologii ojców Kościoła, promotor Ojców Kościoła i praktyki lectio divina w Kościele powszechnym. Tym razem poprowadził dla nas seminarium lectio divina wokół tematu: Księga – Słowo – Życie. Ojciec Gargano, bazując na mądrości Ojców Kościoła Wschodnich i Zachodnich, zwłaszcza na Grzegorzu Wielkim, Grzegorzu z Nyssy i Orygenesie dzielił się z nami sztuką Bożego czytania świata stworzonego, Biblii, bieżącej historii, sztuki sakralnej i tym jaki wpływ miała ich lectio divina na bieg wydarzeń i ewangelizację w świecie. Umocnił nas w przekonaniu jak pilny i konieczny jest powrót do czytania z wiarą Biblii, by odkrywać w niej i zgłębiać słowo Boga, które pomaga interpretować po Bożemu rzeczywistość.  Zasłuchanie w Słowo na drodze lectio divina pozwala czytać oczami Boga świat stworzony, Biblię, historię, sztukę, zwłaszcza ikonę. Wykłady połączone były z debatą, dyskusją. Ze zdumieniem i pasją odkrywaliśmy świeżość i aktualność nauki Ojców Kościoła, którzy swoją mądrość czerpali z Bożego czytania – lectio divina.

Codziennie bracia kameduli dawali nam wprowadzenia w lectio divina do wybranych tekstów ze Starego i Nowego Testamentu. Popołudnie wypełniały głównie spotkania seminaryjne z o. Innocenzo Gargano. Przeżyliśmy siedem dni wypełnionych modlitwą chórową z kamedułami, czytaniem tekstów natchnionych i zasłuchaniem w Słowo, medytacją osobistą, wypoczywaniem w spokoju i ciszy na łonie natury, kontemplacją księgi stworzenia, którą Stwórca codziennie otwierał przed nami pokazując cuda natury, radowaniem się z przebywania ze sobą na słuchaniu Słowa, rozmowami i wspólnymi spacerami Lectio divina uczy pięknej kultury życia.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni braciom kamedułom z Eremu św. Jerzego, oraz o. Innocenzo Gargano za wspólnie i niezwykle twórczo  przeżyte dni.

  1. Krzysztof Wons SDS

Zdjęcia z tego wyjazdu możecie zobaczyć TUTAJ.