Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow
28.11.2024

Nowa wystawa

Praca zaczęła się wewnątrz, a na zewnątrz ma tyle przestrzeni,
że dłonie ogarnia natychmiast i dosięga do granic oddechu.
(Karol Wojtyła, Kamieniołom,1956)

Nie mam wątpliwości, że Jan Paweł II jest żywo obecny w naszym krakowskim Domu Słowa i oczami wyobraźni widzę, jak przechadza się duchowo ścieżkami Zakrzówka. Rozpoznaje nasze tereny, urokliwe bielańsko ̶tynieckie krajobrazy. Rozpoznaje nasz salwatoriański kościół rektoralny osobiście przez niego konsekrowany na trzy lata przed konklawe, na którym został wybrany papieżem. Przemierza te tereny, jak kiedyś, w drewniakach, zawsze młody duchem i cieszy się, że blisko kamieniołomu, w którym ciężko pracował, drążąc i łupiąc wapienne skały, znajduje się dom, w którym ludzie w ciszy, w przestrzeni pustyni otwierają Biblię. Drążą w literze świętego tekstu, modlą się Ewangelią, przeżywają swoje dni sam na sam z Bogiem, patrzą Mu w oczy, odnajdują Jego spojrzenie w lectio divina i odkrywają w Bożym czytaniu horyzonty nowego życia, we własnej rodzinie, we wspólnocie, w Kościele.

Idea wystawy „Kamieniołom i Dom Słowa” zrodziła się podczas wspólnej rozmowy z Autorką, Martą Makarczuk, prof. ASP w Krakowie, która od wielu lat formuje się w naszym CFD i z nami współpracuje. Chcieliśmy, aby został zauważony i pogłębiony opatrznościowy duchowy związek między naszym CFD a znajdującym się nieopodal, nieczynnym już dzisiaj, jurajskim kamieniołomem, w którym ongiś pracował młody student Karol Wojtyła. Jego drążenie w kamieniu i nasza praca ze Słowem w CFD wzajemnie się przywołują: „Głębia przyzywa głębię” (Ps 42, 8).

W imieniu wspólnoty salwatoriańskiej CFD wyrażam wdzięczność Pani prof. Marcie Makarczuk za wykonane obrazy i rysunki, w których zamieszkuje bogactwo symboliki, przemawiające pięknem sztuki i duchową głębią. Czynią one Karola Wojtyłę, dziś św. Jana Pawła II, żywo obecnym wśród nas.

Krzysztof Wons SDS

 

Wystawa jest zainspirowana poematem Karola Wojtyły Kamieniołom i kontekstem usytuowania Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie przy pobliskim kamieniołomie na Zakrzówku, w którym niegdyś ciężko pracował student Wojtyła. Obrazy i rysunki ukazują trud ludzkiej pracy zarówno w wymiarze ludzkim, jak i duchowym, namysł nad jej wieloaspektowością, możliwością jej oddziaływania i mocą jej wewnętrznego przemieniania. Obrazy olejne przedstawiają młodego Karola Wojtyłę wśród junaków podczas wakacyjnych robót w hufcu pracy czy na tle fabryki Solvay. Pozostałe obrazy i rysunki pokazują wieloznaczną symbolikę kamienia oraz kamieniołomu z jego różnymi perspektywami; łączą poemat i Dom Słowa, tworząc metaforę głębi. Przedstawiają CFD jako duchowy kamieniołom. Dla mnie czas spędzony tutaj na sesjach czy rekolekcjach, to jak stopniowe zagłębianie się w słowo Boga, warstwa po warstwie, coraz głębiej – lectio, meditatio, oratio, contemplatio. W tym miejscu dokopujemy się i przekopujemy do głębin duchowych. Dlatego często w rysunkach głębia zajmuje więcej miejsca niż powierzchnia. Głębia przyzywa głębię i zaprasza do słuchania…

Serdecznie dziękuję ks. Krzysztofowi Wonsowi oraz Ekipie CFD za zaproszenie do kolejnej wystawy.

Marta Makarczuk
prof. ASP w Krakowie

Wystawa dostępna dla osób z zewnątrz:

2-3 grudnia 2024
27 -30 stycznia 2025
24-27 marca
22-26 kwietnia

Godziny: 9.30-11.30 i 14.30-17.30

 

Inne terminy i godziny na telefon.

stacjonarny:
tel.: +48 12 254 6060
komórkowy:
+48 694 448 170