Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (rok B)

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

«Bracia: Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus, nasze Życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale»

(Kol 3, 1-4 – drugie czytanie)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Świadomość udziału w tajemnicy zmartwychwstania Pana Jezusa zmienia w chrześcijaninie optykę patrzenia na życie i jego przeżywanie, jak naucza Kolosan i nas Paweł Apostoł. Stąpając twardo po ziemi uczeń Jezusa nie tylko od czasu do czasu, ale niejako nieustannie wzrok ma utkwiony w górze, utkwiony w Jezusie Zmartwychwstałym, zasiadającym po prawicy Boga. Tam, idąc przez ziemski padół, ma zawędrować uczeń Pana, do tego ma dążyć, o to się starać, zabiegać a nawet jak trzeba, wytrwale o to walczyć. Ziemskie dążenia o tyle są dobre, o ile w tym wędrowaniu ku górze nie przeszkadzają, od niego nie odwracają uwagi, do tego nie zniechęcają, namawiając czy przekonując, że życie trzeba związać tylko z tym co na ziemi. To mogłoby prowadzić chrześcijanina do utraty wiary w Zmartwychwstałego, w zmartwychwstanie. Życie ucznia Jezusa jest ukryte w Bogu. Ono ujawnia się, niekiedy nieśmiało, może mało czytelnie czy wyraziście w czasie ziemskiej wędrówki, w pełni się objawi, kiedy Chrystus powróci na ziemię.

Czy ja patrzę na swoje życie doczesne, moje tu i teraz, w perspektywie Chrystusa Zmartwychwstałego? Czy mam świadomość, że takie patrzenie nie przekreśla mojej doczesności, troszczenia się o nią, mądrego i owocnego na co dzień jej przeżywania? Czy w tej perspektywie widzę moje życie doczesne, jako etap, drogę ku temu, co w górze, ku dzieleniu życia z Bogiem na wieki? Nim to nastąpi, nim ukaże się Chrystus nasze Życie i moje, czy już tu na ziemi na to życie, Boże życie się otwieram, temu życiu pozwalam się wypełniać? Czy dzielę się swoim życiem z Bogiem? Czy Boże życie i moje życie to dwa inne światy nie mające ze sobą nic wspólnego? Czy odwrotnie moje życie ciągle zanurzam w Bożym, dlatego wierzę, że ono z chwilą śmierci się nie skończy? Czy mocno wierzę w zmartwychwstanie?

Zadbam o godne, radosne przeżycie Świąt Wielkiej Nocy w swoim sercu i we wspólnocie rodzinnej, zakonnej, kapłańskiej, parafialnej. Mocy Zmartwychwstałego polecę wszystkich chorych i tych, którzy się nimi opiekują. Gorąco będę prosił, aby Zmartwychwstały pomógł nam skutecznie uporać się z kamieniem trwającej pandemii i daleko nie tylko odsunąć, ale odrzucić go od życia.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Kamień odrzucony przez budujących
stał się kamieniem węgielnym.
Stało się to przez Pana
i cudem jest w naszych oczach…
(Ps 118, 22-23)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy!

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
pełnych paschalnej radości
oraz obfitych łask i darów Chrystusa Zmartwychwstałego
na każdy kolejny dzień

życzy ks. Ryszard SDS

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

 opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

W kontekście 90. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie i rozpoczęcia jej prorockiej misji (2021) staraniem Edycji św. Pawła ukazała się książka Krzysztofa Wonsa SDS: „Miłosierdzie Wcielone. Lectio divina z Siostrą Faustyną”. Trzy miesiące przed beatyfikacją założyciela salwatorianów i salwatorianek w Wydawnictwie Salwator ukazała się publikacja Józefa F. Tarnówki SDS „Kładę Wam na sercu. Rekolekcje z ojcem Franciszkiem od Krzyża Jordanem”.

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2021