Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

IV Niedziela Wielkanocna, rok B

Propozycja modlitwy Słowem Bożym w dynamice lectio divina, 25 kwietnia 2021

I  Lectio: 
Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

Jezus powiedział: „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce.(...) Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach”.

(J 10, 11.13)

II  Meditatio: 
Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?"

 

Nie tylko owce, ale i inne zwierzęta są „szczęśliwe”, kiedy mają dobrego właściciela, pana, gospodarza, opiekuna, bo są wówczas zadbane, nakarmione, bezpieczne. Tak samo ludzie, kiedy mają dobrego szefa, dyrektora, przełożonego, trenera, kapitana, lidera, przewodnika, proboszcza, tatę i mamę. Szczęśliwy jest Kościół, którego Głową, pasterzem, jest Jezus.

 

Jezus jest dobrym pasterzem. Czy ja jestem dobrą „owcą”? On daje swoje życie dla mnie i za mnie. Czy ja daję swoje życie dla Niego? Czy gotowy byłbym oddać życie za Niego? Czy dbam o Jezusa, o Jego dobre imię, opinię? Czy jeżeli pełnię funkcję kierowniczą, przywódczą, to liczę się z dobrem ludzi, którymi kieruję? Czy liczę się z dobrem moich podwładnych, parafian, wychowanków, dzieci? Czy nie marzą oni o mojej dymisji, moim odejściu? Czy „dzień bez szefa”, beze mnie, to dla nich dzień szczęśliwy, radosny? Czy raczej cieszę się u nich niewymuszonym autorytetem? Jestem dla nich dobrym szefem, przełożonym, wychowawcą, rodzicem?

 

Najemnik to ktoś zatrudniony, wynajęty za pieniądze. On troszczy się, pilnuje, bo mu za to płacą, bo go wynagradzają, bo to mu się opłaca, bo z tego żyje. W swojej pracy na rzecz owczarni może być dobrym, solidnym najemnikiem. Jednak i on w sytuacjach zagrożenia, zatroskany o ratowanie własnej skóry, własnego życia opuszcza powierzony obowiązek, ucieka. Owce zostają same, bezbronne, zdane na działanie agresora.

 

Czy ja nie uciekam od problemów tych, z którymi współpracuję, którzy zostali powierzeni mojej pieczy, kierownictwu, opiece, trosce duszpasterskiej? Czy nie odwracam głowy, nie udaję ogromnie zajętego, nie mówię: „Nie teraz. Może za chwilę. Jestem zajęty”? Czy staram się na ile potrafię i mogę, im pomóc, a przynajmniej wysłuchać? Czy mi na nich zależy? Czy stać mnie choć na „odrobinę” bezinteresowności w trosce o innych? Czy zawsze czekam na wynagrodzenie, gratyfikację, pochwałę? Czy próbuję naśladować Dobrego Pasterza? Czy z wygodnictwa akceptuję rolę najemnika? Czy nie zostawiam jednych owiec i idę opiekować się innymi, bo tam mi więcej zapłacą, będę miał z tego większe profity?

 

Pomodlę się o nowe, liczne i dobre powołania do służby Bożej, za już powołanych o wierność temu darowi. Powierzę Bożemu miłosierdziu tych, którzy odeszli. Będę prosił o siły dla tych, którzy opiekują się chorymi i to nie tylko z powodu panującej pandemii.

 

III  Oratio: 
Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

 
Dziękujcie Panu, bo jest dobry,
Bo Jego łaska trwa na wieki.
Lepiej się uciekać do Pana,
Niż pokładać ufność w człowieku...
(Ps 118, 1.8)
 
IV  Contemplatio:
Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Boże mój, pragnę Cię wielbić

 

 

***


  

  

 
opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej,
autor książek: