Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

IX edycja Szkoły Wychowawców dobiegła końca

IX edycja Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych im. św. Jana Pawła II, prowadzona pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski dobiegła końca. W uroczystości wieńczącej dwa lata formacji wzięli udział Prymas Polski ks. Abp Wojciech Polak przewodniczący Komisji KEP ds. Duchowieństwa, Prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Figiel SDS, wychowawcy i absolwenci.

szkola-750x400.jpg

W przemówieniu kończącym dwuletnie zajęcia dyrektor Szkoły ks. dr Krzysztof Wons SDS odwołał się do początku tej edycji, którą rozpoczynano w roku stulecia urodzin Karola Wojtyły, patrona Szkoły. „Znaczące jest to - mówił ks. Wons SDS - że Szkoła (…) znajduje się w miejscu szczególnym dla naszego Patrona. 81 lat temu około kilometra stąd (…) zamieszkał z ojcem Karol Wojtyła (…). Warunki materialne po śmierci ojca zmusiły młodego Wojtyłę, studenta polonistyki, do podjęcia pracy w Zakładach Chemicznych „Solvay" w Borku Fałęckim, 30-40 minut pieszej drogi od nas. Na początku, przez ok. rok, pracował w kamieniołomach na Zakrzówku (…) 500 m. w linii prostej od nas”.

 

Dwuletnia IX edycja Szkoły była szczególna, gdyż odbywała się w cieniu pandemii, co wydłużyło jej trwanie, a także zmusiło organizatorów do prowadzenia zajęć hybrydowo – na miejscu i w wersji on-line. W 2019 roku Szkołę rozpoczęło 80 uczestników (37 księży diecezjalnych oraz 43 zakonnych). Uczestniczyli w 11 sesjach pięciodniowych oraz dwóch seriach dziewięciodniowych rekolekcji lectio divina. Dziś dyplomy odebrało 70 uczestników. Absolwenci pochodzą z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu. Brali oni udział w wykładach, zajęciach warsztatowych oraz konwersatoriach z zakresu teologii, psychologii, psychopedagogiki. Formacja miała charakter integralny, ogarniała całą osobę, we wszystkich jej wymiarach i sferach, a wszystkie wysiłki formacyjne spajała codzienna modlitwa Słowem Bożym w dynamice lectio divina. Uczestnicy korzystali systematycznie z rozmów formacyjnych oraz kierownictwa duchowego.

 

 „Pośród wielu cennych doświadczeń tej Szkoły chciałbym wymienić trzy wartości - podsumowywał ks. Krzysztof Wons SDS - po pierwsze: doświadczenie silnych i głębokich relacji braterskich pośród bogactwa środowisk kościelnych, duchowości, charyzmatów. Po drugie: rozmiłowanie w słowie Bożym i uczenie się kultury formacji w dynamice wielowiekowej praktyki lectio divina. Po trzecie: formacja integralna, polegająca nie tylko na poznaniu narzędzi formacyjnych, ale przede wszystkich na osobistej formacji formatora; na wszystkich zajęciach kluczem do pogłębione formacji była zasad: od formacji własnej osoby do formacji innych (na tyle pomogę innym na ile pozwolę pomóc sobie). 

 

W przeprowadzonych w krakowskim CFD dziewięciu edycjach Szkoły od 2001 do 2021 roku zajęcia formacyjne ukończyło łącznie 644 absolwentów. We wrześniu 2022 r. rozpocznie się jubileuszowa, X edycja Szkoły Wychowawców. Inauguracja będzie miała miejsce w 25 roku działalności Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Obecnie trwa rozbudowa CFD – Domu Słowa i mamy wielkie nadzieje, że zajęcia kolejnej edycji Szkoły będą prowadzone już w rozbudowanych strukturach CFD. Salwatorianie proszą o duchowe i materialne wsparcie dla dzieła.

Homila Księdza Prymasa dostępna jest TUTAJ.