Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

IV niedziela adwentu, rok C, 19.12.2021 r.

I. Lectio: Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana"

Łk 1,39-45

II. Meditatio: Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”

Spotkanie w domu Zachariasza jest niejako wielopłaszczyznowe. To spotkanie krewnych: Elżbiety i Maryi. To spotkanie dwóch Izraelskich kobiet, starszej Elżbiety i dużo młodszej Maryi. To spotkanie kobiet, które były w stanie błogosławionym, Elżbieta pod sercem nosiła późniejszego Jana Chrzciciela, Maryja Jezusa, Syna Bożego. To było spotkanie kobiet wpisanych w Boży plan zbawienia człowieka, spotkanie Matki Zbawiciela i Matki Jego proroka. To było też pierwsze spotkanie powiedzielibyśmy nieformalne Jezusa, Mesjasza i tego, który przygotuje lud Izraela na spotkanie z Nim (obaj byli pod sercami swych mam). Nad całym spotkaniem czuwał Duch Święty, który dał słowom Maryi moc, która poruszyła dzieciątko w łonie Elżbiety a Elżbiecie dar rozpoznania w Maryi Matki Pana, tej, która uwierzyła słowom otrzymanym od Boga.
Moje spotkania, te codzienne i te świąteczne, te tak zwane „przypadkowe” i te zaplanowane, te trudne i te miłe i wiele innych? Czy rozpoczynam je pozdrowieniem wypowiedzianym nie tylko ustami, ale też i sercem? Czy mam świadomość, że człowiek, którego spotykam nosi w sobie tajemnicę Bożej obecności, Bożego podobieństwa i że ta tajemnica jest też obecna we mnie? Czy tę tajemnicę szanuję, o niej pamiętam? Czy to pomaga mi jak najlepiej i jak najowocniej spotkać się z drugim człowiekiem i to niezależnie od tego czy jest moim bliskim czy obcym człowiekiem? Czy zapraszam do moich spotkań z drugim człowiekiem Ducha Świętego? Czy dzięki temu w czasie spotkania słowa, które wypowiadam, gesty, które czynię umacniają bliźniego, dają mu poczucie bezpieczeństwa, zachęcają do wzajemnego otwarcia się, wymiany darów ukrytych w naszych sercach? Czy wśród moich codziennych spotkań jest spotkanie z Panem Bogiem? Czy na modlitwie spotykam się też z Matką mojego Pana, Maryją?
Pomyślę jak owocnie, mądrze wewnętrznie i zewnętrznie wykorzystać ostanie dni przed świętami Bożego Narodzenia. Zadbam o wystrój mojego domu a jeszcze bardziej mojego serca. Dalej będę prosił gorliwie o ustanie pandemii, zdrowie dla chorych, siły dla ich opiekunów. Pomodlę się za wszystkich dla których czas świąteczny to trudny czas, aby znaleźli skuteczną pomoc, aby nie zostali sami ze swymi trudnościami.

III Oratio: Teraz ty mów do Boga

Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Usłysz, Pasterzu Izraela,
Ty, który zasiadasz nad cherubinami.
Wzbudź swą potęgę
i przyjdź nam z pomocą...

Ps 80,2-3

IV Contemplatio:

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie

opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS

Wszystkim rozmiłowanym w słowie Bożym, Bliskim ich sercu
obfitości darów Bożej Dzieciny, opieki Maryi i Świętego Józefa
na czas Świąt Bożego Narodzenia oraz cały, Nowy 2022 Rok,
życzy ks. Ryszard SDS