Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

XXVIII niedziela zwykła, rok C

Ewangelia na niedzielę: W wierze najważniejsze jest spotkanie

Opis uzdrowienia trędowatych ukazuje jedno z tych spotkań, które w Jezusie budzą zachwyt nad wiarą człowieka. Pomimo pogardy, jaką Żydzi okazywali Samarytanom, wiara uzdrowionego okazuje się żywa i głęboka. To, co ważne dla wiary, można opisać przy pomocy czterech czasowników występujących we fragmencie Ewangelii: słuchać, iść, widzieć i spotkać. Jeśli spotkacie się z Bogiem, On was do czegoś pośle! - podkreśla abp Grzegorz Ryś w komentarzu na XXVIII niedzielę zwykłą roku C.

Komentarz audio TUTAJ.

Komentarz wideo

  1. Idźcie, pokażcie się kapłanom 

Wykonując to krótkie polecenie, trędowaci wypełnili aż dwa nakazy Jezusa. Po pierwsze – posłuchali. Po drugie – poszli. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Bardzo ważne jest wysłanie ich w drogę. „Idźcie” jest jednym z najważniejszych słów w Biblii. Pewien midrasz mówi, że Żydzi stali nad Morzem Czerwonym, a ono się nie rozstępowało dotąd, dopóki jeden z nich nie wyszedł szeregu i nie postawił nogi w wodzie. Dopiero wtedy się rozstąpiło – gdy ten jeden zaryzykował.

Czy masz pragnienie zmiany w twoim życiu, czy pragniesz jedynie świętego spokoju?

 

  1. Widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga

Trzeci element wiary to wzrok. Wiara jest widzeniem. Samarytanin, który wrócił, aby podziękować Jezusowi, zobaczył więcej, niż pozostałych dziewięciu. Zobaczył nie tylko to, że trąd ustąpił, ale zobaczył, że to sprawił Bóg.

Czy dostrzegam, co w moim życiu działa Bóg?

 

  1. Gdzie jest dziewięciu?

Pozostali uzdrowieni poszli do świątyni. Na pewno złożyli ofiarę za swoje oczyszczenie… wszyscy się cieszyli… Oni poszli do świątyni… a Samarytanin spotkał Boga w Jezusie Chrystusie! To jednak nie to samo (!) - chodzić do kościoła i… spotkać Boga. Spotkanie z Osobą Jezusa Chrystusa, wszystko zmienia!

Ty też możesz być na drodze blisko Jezusa. Tylko „rusz się”, wstań i idź, gdy usłyszysz Jego słowo!